Na ndiqni edhe në

Bota

8,000 raste me koronavirus vetëm sot, India vendos të dalë nga bllokimi

8,000 raste me koronavirus vetëm sot, India vendos të dalë nga

India ka njoftuar planet e lehtësimit të masave të bllokimit për shkak të koronavirusit, edhe pse ka një rritje të numrit ditor të rasteve me koronavirus.

Duke filluar nga 8 qershori, restorantet, hotelet, qendrat tregtare dhe objektet e kultit, do të hapen sërish. Javë më vonë, mbase në korrik, do të hapen shkollat dhe universitetet. Ndërsa zonat ku ka më shumë raste do të mbeten të mbyllura.

Vetëm ditën e sotme India ka regjistruar gati 8,000 raste. Në total vendi ka regjistruar rreth 174.500 raste dhe gati 5,000 vdekje./E.B-dritare.net