Na ndiqni edhe në

Bota

Historike. Për herë të parë në 52 vjet, anija kozmike amerikane është ulur në Hënë!

Historike. Për herë të parë në 52 vjet, anija kozmike

Aeroplani hënor Odysseus i prodhuar nga SHBA ka bërë një ulje në Hënë, duke tejkaluar momentet kryesore të saj përfundimtare dhe shanset për t'u bërë anija e parë kozmike komerciale që arrin një arritje të tillë. Intuitive Machines, megjithatë thotë se misioni ka qenë i suksesshëm.

"Unë e di se kjo ishte një gozhdë, por ne jemi në sipërfaqe dhe po transmetojmë. Mirë se erdhe në hënë”, njoftoi CEO i Intuitive Machines Steve Altemus.

Odysseus është automjeti i parë i nisur nga Shtetet e Bashkuara për të zbritur në sipërfaqen e Hënës që nga misioni Apollo 17 në 1972. Kontrollorët e misionit nga Intuitive Machines, kompania me bazë në Hjuston që zhvilloi eksploruesin robotik, konfirmuan se aeroplani arriti në sipërfaqen hënore të enjten në mbrëmje. Anija kozmike pa ekuipazh udhëtoi qindra mijëra milje nga vendi i saj i nisjes në Florida në Qendrën Hapësinore Kennedy të NASA-s deri në Hënë përpara se të bënte fluturimin e saj përfundimtar dhe të rrezikshëm në sipërfaqen hënore./M.K-dritare.net