Na ndiqni edhe në

Bota

Hillary Clinton dënon dhunën seksuale, si një taktikë lufte!

Hillary Clinton dënon dhunën seksuale, si një taktikë lufte!

Hillary Clinton, Sheryl Sandberg dhe një koalicion studiuesish, zyrtarësh qeveritarë dhe ekspertë ligjorë diskutuan të premten se si të parandalohet dhuna seksuale si një armë lufte .

"Ne kemi parë një epidemi, një epidemi alarmante të dhunës me bazë gjinore si një armë lufte," tha Clinton gjatë fjalës së saj hapëse në ngjarjen në Nju Jork të organizuar nga Instituti i Politikës Globale i Universitetit Columbia dhe Instituti Georgetoën për Gratë, Paqen dhe Siguria.

Clinton, ish-sekretarja e shtetit në administratën e Obamës tha: “Ky duhet parë si problemi global që është, por fatkeqësisht nuk është asgjë e re”, duke vënë në dukje se kjo çështje u rishfaq gjatë konflikteve të fundit në Sudan, Darfur, Ukrainë dhe në Izrael për sulmin e Hamasit më 7 tetor. Autoritetet izraelite kanë akuzuar militantët e Hamasit për kryerjen e dhunës seksuale sistematike të përhapur si pjesë e sulmit të tyre. Pavarësisht provave në rritje nga hetuesit izraelitë dhe burimet e dëshmitarëve okularë, Hamasi ka mohuar vazhdimisht pretendimet se luftëtarët e tij kanë kryer dhunë seksuale gjatë sulmit. Klinton në fund bëri thirrje për më shumë mbështetje nga OKB-ja dhe lojtarë të tjerë ndërkombëtarë për t'i mbajtur përgjegjës autorët e këtij lloji të dhunës.

"Përgjegjësia është kritike në parandalimin e dhunës gjinore. Është veçanërisht e rëndësishme kur dhuna kryhet nga njerëz në pozita të autoritetit, duke përfshirë ushtrinë ose forcën policore. Një pjesë e arsyes se pse këto krime janë kaq të shfrenuara është sepse ato kryhen pa u ndëshkuar”, shtoi Clinton./M.K-dritare.net