Na ndiqni edhe në

Bota

Gjermania do të trajnojë ushtarët ukrainas në sistemet Mars II!

Gjermania do të trajnojë ushtarët ukrainas në sistemet Mars

Ushtria gjermane po planifikon të trajnojë ushtarët ukrainas në Sistemin e Raketave të Shumëfishta Launch Mars II, siaps deklaratës ditën e sotme në parlamentin gjerman ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht.

"Trajnimi që do të kryhet në Gjermani mund të fillojë që në fillim të javës së ardhshme", tha Lambrecht, duke shtuar se pasi të jenë përfunduar këto udhëzime, mund të fillojë dorëzimi i atij sistemi të armëve.

Gjermania do të dorëzonte tre sisteme të tilla në Ukrainë, me Britaninë e Madhe që përputhet me atë numër, dhe SHBA do të dorëzojë katër Sisteme të Shumëfishta të Lashimit të Raketave (MLRS)./M.K/dritare.net