Na ndiqni edhe në

Bota

Gazprom rifillon furnizimin me gaz për Italinë!

Gazprom rifillon furnizimin me gaz për Italinë!

Gazprom ka gjetur zgjidhjen për të rifilluar furnizimin me gaz në Itali përmes Austrisë. Sipas një deklarate të grupit rus, autoriteti rregullator austriak është gati të konfirmojë kërkesën.

Gazprom dhe blerësit e gazit nga Italia kanë arritur një marrëveshje për furnizimet dhe transporti i gazit rus përmes territorit austriak ka rifilluar, tha prodhuesi rus i gazit në një deklaratë.


"Gazprom dhe blerësit italianë arritën një marrëveshje për formatin e bashkëpunimit midis ndryshimeve rregullatore në Austri në fund të shtatorit. Operatori austriak ka komunikuar gatishmërinë e tij për të konfirmuar emërimet e transportit të Gazprom Export, gjë që bën të mundur. rifillimin të furnizimeve me gaz rus përmes territorit austriak”, thuhet në një shënim të Gazprom të cituar nga Tass./Xh.Xh/dritare.net