Na ndiqni edhe në

Bota

Frikë në detin e Japonisë/ Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa bërthamore!

Frikë në detin e Japonisë/ Koreja e Jugut dhe SHBA

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara ndezi alarmin tek banorët në qytetin bregdetar të Gangneung. Ata raportuan se kishin dëgjuar një shpërthim dhe kishin parë një zjarr gjatë natës.

Por ushtria, e cila ka thënë se nuk kishte viktima, nuk e pranoi incidentin deri shtatë orë më vonë. Nisja ishte në përgjigje të Koresë së Veriut që lëshoi një raketë mbi Japoni herët të martën.

Kjo është hera e parë që Pheniani ka fluturuar një raketë mbi Japoni që nga viti 2017 dhe kjo shkaktoi një shfaqje force nga SHBA, Japonia dhe Koreja e Jugut që kryen stërvitje ushtarake. Seuli dhe Uashingtoni lëshuan gjithashtu një breshëri raketash në Detin Lindor, i njohur gjithashtu si Deti i Japonisë midis gadishullit Korean dhe Japonisë.

Ushtria e Koresë së Jugut më vonë konfirmoi se një nga raketat e tyre dështoi menjëherë pasi u lëshua dhe u rrëzua kjo ishte e veçantë nga ato të lëshuara me SHBA.

Ushtria tha gjithashtu se raketa Hyunmoo-2 mbante një kokë lufte, por se ajo nuk shpërtheu, dhe kërkoi falje për shkaktimin e shqetësimit.

Banorët në Gangneung thanë se panë një blic të ndritshëm dhe dëgjuan një shpërthim rreth orës 01:00 të së mërkurës.

Ata mbetën në errësirë për orë të tëra dhe shumë prej tyre postuan në rrjetet sociale duke pyetur veten se çfarë kishte ndodhur, ndërsa shpërndanin foto dhe video të ngjarjes. Pamjet treguan atë që dukej të ishte një zjarr i ndezur, me tym që ngrihej nga një distancë./BBC/M.T/dritare.net