Na ndiqni edhe në

Bota

Frika për një sulm nga Irani, SHBA ndalon diplomatët të udhëtojnë drejt Izraelit!

Frika për një sulm nga Irani, SHBA ndalon diplomatët të

Shtetet e Bashkuara kanë kufizuar udhëtimin për punonjësit e tyre në Izrael, mes frikës së një sulmi nga Irani. Ambasada amerikane ka njoftuar personelin që të mos udhëtojnë jashtë jashtë zonave të Jeruzalemit të madh, Tel Avivit ose Beersheba. Irani është zotuar të hakmerret, duke fajësuar Izraelin për sulmin ndaj konsullatës së tij në Siri 11 ditë më parë, duke vrarë 13 persona. Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Lord Cameron ka telefonuar homologut të tij iranian për të kundërshtuar përshkallëzimin e mëtejshëm. Izraeli nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin e konsullatës, citon BBC.

Irani mbështet Hamasin, grupin e armatosur palestinez që lufton Izraelin në Gaza, si dhe grupe të ndryshme përfaqësuese në të gjithë rajonin, duke përfshirë disa si Hezbollahu në Liban që shpesh kryejnë sulme kundër izraelitëve. Të vrarët në sulmin e konsullatës përfshinin një komandant të lartë të forcave elitare të Iranit Quds në Siri dhe Liban, si dhe figura të tjera ushtarake. Sulmi erdhi në një kohë të përpjekjeve të vazhdueshme diplomatike për të parandaluar përhapjen e luftës në Gaza në të gjithë rajonin. Duke folur të mërkurën, presidenti i SHBA Joe Biden paralajmëroi se Irani po kërcënonte të nisë një sulm të rëndësishëm dhe u zotua të ofrojë mbështetje “të hekurt" për Izraelin.

Komandanti përgjegjës për operacionet amerikane në Lindjen e Mesme, Erik Kurilla, ka udhëtuar në Izrael për bisedime me zyrtarë mbi kërcënimet e sigurisë. Pentagoni tha se vizita ishte planifikuar më parë, por ishte çuar përpara për shkak të zhvillimeve të fundit. Pas një telefonate me Ministrin e Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian, Lord Cameron tha se ai e kishte bërë të qartë se Irani nuk duhet ta tërheqë Lindjen e Mesme në një konflikt më të gjerë.

“Jam thellësisht i shqetësuar për potencialin e llogaritjes së gabuar që çon në dhunë të mëtejshme”, tha ai.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka folur me ministrat e jashtëm të Kinës, Arabisë Saudite dhe Turqisë për të argumentuar se përshkallëzimi i mëtejshëm nuk është në interesin e askujt./M.K-dritare.net