Na ndiqni edhe në

Bota

Foto/ Greqia në luftë me kohën për të shuar zjarret. Hapen vatra të reja!

Foto/ Greqia në luftë me kohën për të shuar zjarret.

Zjarrfikësit dhe forcat e mbrojtjes civile në Greqi janë ende në luftë me shuarjen e zjarreve. Sipas përditësimit më të fundit nga Zjarrfikësja, aktualisht po bëhen përpjekje të mëdha për përballimin e zjarreve të shpërthyera në Kontodespoti Evia dhe në Asketët e Rodopit, ku është lëshuar një mesazh paralajmërues nga 112. Në Evia operojnë 55 zjarrfikës, 17 automjete, 2 grupe këmbësore, 3 avionë, 2 helikopterë dhe makineri ndërtimi, ndërkohë që forcat po përforcohen vazhdimisht.

Foto/ Greqia në luftë me kohën për të shuar zjarret.

Forcat e forta zjarrfikëse të gjetura në Kontodespoti vijojnë të luftojnë për të vënë nën kontroll flakët. 3 avionë zjarrfikës dhe 2 helikopterë mbyllën pjesën e përparme të zjarrit në drejtim të zonës pyjore por beteja vazhdon nga toka dhe ajri.

Foto/ Greqia në luftë me kohën për të shuar zjarret.

Gjithashtu një magazinë nafte ka marrë flakë dhe zona është mbushur me tym të zi të dendur.

Betejat me flakët janë të ashpra edhe në Rodope, ku operojnë 11 automjete me 30 zjarrfikës, 1 grup alpinistësh, 2 avionë dhe 1 helikopter./K.C/dritare.net