Na ndiqni edhe në

Bota

Çfarë çoi në humbjen historike të presidentit turk në zgjedhjet komunale!

Çfarë çoi në humbjen historike të presidentit turk

Shumica e mediave ndërkombëtare e cilësojnë si historike humbjen e partisë së presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan në zgjedhjet komunale të së dielës, me humbjen më të madhe në Stamboll nga Ekrem Imamoglu. Në analizën e tij, Bloomberg e përshkruan kryebashkiakun aktual të Stambollit si një "armik" për Erdoganin, duke kujtuar se ishte ai që në vitin 2019 i kishte dhënë fund kontrollit 25-vjeçar të qytetit më të madh turk nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në pushtet.

"Rezultati i së dielës do të jetë një nxitje e madhe për popullaritetin e Ekrem Imamoglu, pasi kryebashkiaku i Stambollit fitoi me më shumë se 11 pikë ndaj të zgjedhurit të Erdoganit, Murat Kurum ndërsa sondazhet po flisnin për një betejë votë për votë në zgjedhje të qytetit më të madh turk.

"Ky është vetëm fillimi," tha Imamoglu.

Duke dashur, në fakt, të shfaqej unifikues, përballë vizionit për të qenë kundërshtari i madh i Erdoganit në zgjedhjet e 2028-ës, Imamoglu të hënën në mëngjes postoi një video të shkurtër në X me mesazhin"Fituan 16 milionë Konstandinopojës".Sipas Bloomberg, disfata e Erdoganit i atribuohet gjendjes së ekonomisë: nga njëra anë, inflacioni i pakontrolluar dhe nga ana tjetër, kostot më të larta të huamarrjes që nga ardhja në pushtet e presidentit aktual të Turqisë. Rezultatet tregojnë se turqit ia kthyen shpinën AKP-së në pjesën më të madhe të vendit, por disfata për partinë e Erdoganit ishte më dramatike në zonat urbane.

"Votuesit duket se e kanë ndëshkuar AKP-në dhe kandidatët e saj për vështirësitë financiare me të cilat po përballen”, tha drejtori i çështjeve evropiane të Eurasia Group , Emre Peker. Sipas tij, Erdogan nuk është më imun ndaj shqetësimeve të votuesve për ekonominë, të cilën ai e anashkaloi në maj 2023 për të fituar rizgjedhjen e tij.

AKP fitoi në 24 qytete, nga 39 që kishte në 2019. Në total, CHP fitoi 36 bashki nga 81 provincat e Turqisë, duke hyrë në disa bastione të partisë së Erdoganit. Ajo fitoi 37% të votave kombëtare, krahasuar me 36% për partinë e presidentit, duke shënuar fitoren më të madhe elektorale të CHP që kur Erdogan mori pushtetin dy dekada më parë. Analiza e Bloomberg ia atribuon gjithashtu një pjesë të humbjes së Erdogan vendimit të Partisë Islamike të Mirëqenies për të paraqitur kandidatët e saj, duke i dhënë fund kështu aleancës së saj me AKP-në. Kandidatët nga Partia e Prosperitetit, e cila ka kritikuar politikat ekonomike të Erdoganit si dhe tregtinë e vazhdueshme me Izraelin, mblodhën më shumë se 6% të votave. Megjithatë, sipas bashkëkryetarit Teneo, Ëolfgang Piccoli, rezultati i zgjedhjeve nuk ka gjasa të përcaktojë distancën midis Erdoganit dhe grupit të politikëbërësve kryesorë ekonomikë të kryesuar nga Ministri i Financave Mehmet Simsek. Siç shpjegon Piccoli, rreziku kryesor sipas planit politik të Simsek, i cili përfshin disiplinën fiskale dhe normat e larta të interesit për të zbutur inflacionin, është se Erdogan do të luftojë për të mos rritur pagën minimale dhe pagat e pensionistëve në gjysmën e dytë të vitit 2024.

Beteja e re e Imamoglut!

Megjithatë, rruga e Imamoglut nuk do të jetë e qartë pasi edhe pas fitores së dytë radhazi në Stamboll, atij i duhet të bëjë një betejë tjetër gjyqësore këtë herë pasi akuzohet për fyerje ndaj anëtarëve të Këshillit të Lartë Zgjedhor, e cila mund të çojë në ndalimin e ushtrimit të të drejtave të tij politike. Erdogan pranoi humbjen e tij zgjedhore në një fjalim nga ballkoni i pallatit presidencial, duke thënë: "31 marsi për ne nuk është fundi, është një pikë kthese". Megjithëse ende nuk janë finalizuar, rezultatet (...) tregojnë se AKP ka humbur terren në të gjithë vendin. Në të njëjtën kohë, ai shpjegoi se qeveria deri më tani ka zbatuar me vendosmëri programin afatmesëm dhe planin e 12-të të zhvillimit.

"Ne qëndruam larg populizmit që do t'i kushtonte vendit tonë, kombit tonë dhe brezave të ardhshëm. Efektet pozitive të programit tonë ekonomik, veçanërisht në inflacion, do të fillojmë të shohim nga gjysma e dytë e vitit. Të gjithë, nga bota jonë e biznesit deri te burokracia, nga tregtarët te fermerët, tregtarët, punëtorët dhe studentët, do të jenë në gjendje të fokusohen në atë që ka vërtet rëndësi për ta. Pavarësisht rezultateve, fituesi i këtyre zgjedhjeve është në radhë të parë demokracia jonë, vullneti kombëtar dhe të gjithë 85 milionë njerëzit, pavarësisht nga pikëpamjet e tyre politike. Fituesja e maratonës zgjedhore ishte Turqia, kombi ynë dhe demokracia jonë, për të cilat paguam një çmim të rëndë”, deklaroi presidenti turk./M.K-dritare.net