Na ndiqni edhe në

Bota

E premtja e Zezë: Blerjet në internet thyejnë rekord në SHBA!

E premtja e Zezë: Blerjet në internet thyejnë rekord në

Shpenzimet në internet për të Premten e Zezë të këtij viti u rritën me gati 22% për të arritur një rekord të ri, sipas të dhënave nga “Adobe Analytics”, pasi pandemia e koronavirusit shtyu më shumë njerëz të blinin nga divani dhe të shmangnin dyqanet dhe qendrat tregtare të mbushura me njerëz.

Konsumatorët shpenzuan 9 miliardë dollarë në internet një ditë pas Falënderimeve, 21,6% më shumë se një vit më parë, sipas “Adobe”, që analizon transaksionet e faqeve në internet për 80 nga 100 shitësit më të mirë në SHBA në internet.

Kjo e bën “Black Friday 2020” ditën e dytë të shpenzimeve më të mëdha në internet në historinë e Shtetet e Bashkuara, pas “Cyber ​​Monday” të vitit të kaluar, sipas analizave.

“E hëna kibernetike” këtë vit është planifikuar të bëhet dita më e madhe e shitjeve digjitale ndonjëherë, me shpenzime që arrijnë midis 10.8 miliardë dollarë dhe 12.7 miliardë dollarë, me rritje prej 15% në 35%, krahasuar me një vit më parë.

E premtja e Zezë: Blerjet në internet thyejnë rekord në

Analiza ka treguar më tej se konsumatorët shpenzuan 6.3 milion dollarë në minutë në internet, ose mesatarisht 27.50 dollarë për person. Shpenzimet për telefonat celularë u rritën me 25.3% nga viti në vit për të arritur 3.6 miliardë dollarë, duke përfaqësuar 40% të shpenzimeve totale të blerjeve elektronike. Njerëzit gjithashtu po i kthejnë blerjet “online” për produkte të freskëta në këtë sezon festash./M.M-dritare.net