Na ndiqni edhe në

Bota

E fundit/Finlanda do të aplikojë për anëtarësimin në NATO

E fundit/Finlanda do të aplikojë për anëtarësimin

Në një njoftim ditën e sotme presidenti dhe kryeministrja e Finlandës njoftuan mbështetjen e tyre për t'u bashkuar me NATO-n, duke bërë që vendi nordik, i cili ndan një kufi 800 milje me Rusinë , të jetë një hap më afër anëtarësimit në aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA. Qeveria e koalicionit dhe presidenti pritet të nxjerrin vendimin për anëtarësim në NATO në ditët në vijim, njoftoi Zyra e Kryeministrit.

Vendimi përfundimtar për të aplikuar për anëtarësimin në NATO do të kërkonte më pas një votim në parlament, i cili pritet në fillim të javës së ardhshme.

Më shumë se 75% e finlandezëve mbështesin bashkimin me aleancën ushtarake, sipas të dhënave më të fundit të sondazheve të medias shtetërore.

Cilat janë hapat e mëtejshëm?

Nëse Finlanda dhe Suedia vendosin të aplikojnë në NATO, procesi i pranimit do të jetë i shpejtë dhe do të vendosen masa të përkohshme derisa të bëhen anëtarë zyrtarë të aleancës, tha në prill Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Cili është reagimi i Rusisë?

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha të mërkurën se Rusia po monitoron nga afër konfigurimin e NATO-s pranë kufijve të saj, duke komentuar mundësinë që Finlanda dhe Suedia t'i bashkohen aleancës./L.F-dritare.net