Na ndiqni edhe në

Bota

Liderët e G20 premtojnë se do të shmangin katastrofën ekonomike në Afganistan

Liderët e G20 premtojnë se do të shmangin katastrofën

Anëtarët e grupit G20 të ekonomive kryesore janë zotuar të shmangin një katastrofë ekonomike në Afganistan. Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se vendi nuk duhet të lejohet të "bjerë në kaos". Samiti virtual erdhi ndërsa OKB -ja u bëri thirrje udhëheqësve botërorë të investojnë miliarda dollarë në ekonominë afgane.

Presidenti amerikan Joe Biden theksoi se ndihma duhet të sigurohet nëpërmjet organizatave të pavarura ndërkombëtare dhe jo drejtpërdrejt për talebanët në pushtet. Por deri më tani paratë e ardhshme janë numëruar kryesisht në miliona, vetëm për të siguruar ushqim dhe ilaçe emergjente. Premtimet përfshijnë një premtim nga Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen për t'i dhënë 1 miliardë euro (1.15 miliardë dollarë; 850 milion £) Afganistanit dhe vendeve fqinje që marrin refugjatë.

Merkel, e cila nuk u paraqit për rizgjedhje muajin e kaluar dhe do të japë dorëheqjen si kancelare sapo të formohet një qeveri e re, ripohoi zotimin e Gjermanisë prej 600 milionë eurosh.

"Asnjëri prej nesh nuk ka asgjë për të fituar nëse i gjithë sistemi monetar në Afganistan shembet ose sistemi financiar shembet," u tha ajo gazetarëve.

"Atëherë ndihma humanitare nuk mund të ofrohet më. Sigurisht që nuk është kurrë e lehtë të përcaktosh vijën, por të shohësh se si 40 milionë njerëz zbresin në kaos sepse nuk ka furnizim me energji elektrike ose sistem financiar, që nuk mund dhe nuk duhet të jetë qëllimi i bashkësisë ndërkombëtare ".

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së António Guterres paralajmëroi në një konferencë donatorësh muajin e kaluar në Gjenevë se niveli i varfërisë ishte në rritje dhe se shërbimet publike ishin afër rënies. Rreth 40% e PBB -së së vendit prodhimi kombëtar, vjen nga ndihma, sipas Bankës Botërore.

Shtetet e Bashkuara ngrinë 10 miliardë dollarë (7.3 miliardë paund) të aseteve të bankës qendrore të vendit pasi talebanët pushtuan Kabulin në 15 gusht. Për të varfërit në Kabul, përparësia është të heqësh dorë nga uria, raportoi kohët e fundit Jeremy Bowen i BBC -së nga kryeqyteti afgan./BBC/M.T/dritare.net