Na ndiqni edhe në

Bota

Diplomatët bisedojnë në Pekin, konfliktin Izrael-Hamas!

Diplomatët bisedojnë në Pekin, konfliktin Izrael-Hamas!

Kina mirëpriti zyrtarët nga vendet me shumicë arabe dhe myslimane të hënën për bisedime mbi përshkallëzimin e konfliktit Izrael-Hamas ndërsa Pekini rrit përpjekjet e tij për të luajtur një rol në vendosjen e një armëpushimi.

Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi u takua me homologë nga Arabia Saudite, Jordania, Egjipti, Autoriteti Kombëtar Palestinez, Indonezia, si dhe kreun e Organizatës së Bashkëpunimit Islamik. Pekini e përshkroi vizitën si një mundësi për komunikim dhe koordinim të thellë për de-përshkallëzimin e konfliktit aktual palestinezo-izraelit, mbrojtjen e civilëve dhe zgjidhjen e drejtë të çështjes palestineze.

Takimi vjen pasi burimet i thanë CNN se një marrëveshje e mundshme për të siguruar lirimin e disa pengjeve të mbajtura nga Hamasi mund të jetë në horizont, pas disa javësh negociatash midis Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe grupit militant, të ndërmjetësuara nga shteti i Gjirit, Katari.

Pekini dhe Uashingtoni, një aleat izraelit dhe prej kohësh një ndërmjetës i madh i fuqisë në rajon kanë qenë në mosmarrëveshje rreth qasjes së tyre ndaj konfliktit. Në veçanti, Pekini ka kritikuar hakmarrjen e Izraelit dhe ka dështuar të dënojë Hamasin, duke shkaktuar reagime të kundërta nga zyrtarët izraelitë./M.K-dritare.net