Na ndiqni edhe në

Bota

Carrie Johnson hapi i parë në skenën botërore me Samitin e G7!

Carrie Johnson hapi i parë në skenën botërore me Samitin e

Pjesëmarrja në samitin e G7 e Carrie Johnson në Cornwall, që vjen shumë shpejt pas lajmit për martesën e saj me kryeministrin Boris Johnson, duke nxitur interesin e gjerë të medias britanike.

Ndërsa “The Telegraf” u përqendrua në mundësinë që ajo të ushtronte një "diplomaci të butë", “The Guardian” theksoi "intelektin e saj politik" si ish-drejtuese e komunikimit në selinë e Partisë Konservatore në pushtet.

Carrie Johnson, gruaja e re e Kryeministrit Britanik Boris Johnson, ka hedhur hapin e saj të parë në skenën globale ndërsa ajo mirëpriti Presidentin e Shteteve të Bashkuara Joe Biden dhe zonjën e parë Jill Biden në Cornwall.

Debutimi i saj si "zonja e parë" e Britanisë vjen vetëm dy javë pasi ajo dhe Kryeministri, me të cilin ajo ka një djalë një vjeç, u martuan në një ceremoni të mbajtur të fshehtë deri pas ngjarjes.

Të Premten, 33-vjeçarja do të zërë vendin në qendër të vëmendjes ndërsa ajo dhe burri i saj do të mirëpresin udhëheqësit e Grupit të Shtatë kombeve - Kanada, Francë, Gjermani, Itali, Japoni dhe partnerët e tyre në samitin e G7 në Cornwall.

Bidens dhe Johnsons u takuan në breg të detit të enjten në Gjirin Carbis para se gratë të largoheshin për të marrë çaj së bashku dhe të dy udhëheqësit u drejtuan për një takim dypalësh.

Ndërsa dy udhëheqësit pozuan për foto përpara bisedimeve, Biden vuri në dukje se ishte një kënaqësi të takoja gruan e re të Johnson.

Carrie Johnson nuk do të jetë bashkëshortja e vetme që shënon paraqitjen e saj të parë në G7 ndërsa samiti fillon të premten.

Jill Biden po merr pjesë gjithashtu për herë të parë, ashtu si Mariko Suga, gruaja e Kryeministrit të ri Japonez Yoshihide Suga dhe Maria Serenella Cappello, gruaja e Kryeministrit Italian Mario Draghi.

G7 i vitit të kaluar, që pritej të ishte pritur në SH.B.A. nga Presidenti i atëhershëm Donald Trump dhe zonja e parë Melania Trump, u anulua për shkak të pandemisë./dritare.net