Na ndiqni edhe në

Bota

Brad Pitt ndërron profesion. Ja çfarë pune bën ai tani!

Brad Pitt ndërron profesion. Ja çfarë pune bën ai tani!

Brad Pitt ka bërë debutimin e tij si skulptor, në një shfaqje në grup në Muzeun e Artit Sara Hildén në Tampere, Finlandë. Veprat artistike të aktorit të A-List shfaqen së bashku me ato të muzikantit Nick Cave dhe artistit Thomas Houseago për ekspozitën "Ne", e hapur deri më 15 janar 2023.

Brad Pitt ndërron profesion. Ja çfarë pune bën ai tani!

Ndër nëntë veprat e Pitt në shfaqje janë një strukturë në formë shtëpie e derdhur në silikon të pastër dhe e qëlluar me plumba, dhe skulptura e tij e paparë ndonjëherë, nga 2017, "House A Go Go": një shtëpi miniaturë 18 inç e bërë nga lëvorja e pemëve , e mbajtur së bashku me shirit.

Brad Pitt ndërron profesion. Ja çfarë pune bën ai tani!

Pjesët më të mëdha përfshijnë një kuti bronzi me madhësi arkivoli që përshkruan duart, këmbët dhe fytyrat që përpiqen të depërtojnë strukturën në kënde të ndryshme, dhe skulpturën e varur në mur me suva nga 2020, e cila përshkruan një përleshje me armë midis tetë figurave.

Brad Pitt ndërron profesion. Ja çfarë pune bën ai tani!

Ylli i "Bullet Train" thuhet se filloi të bënte art qeramik, pas divorcit të tij të turbullt nga aktorja Angelina Jolie, në vitin 2017.

Brad Pitt ndërron profesion. Ja çfarë pune bën ai tani!

Pitt tha për kthesën e tij artistike: Për mua ka të bëjë me reflektimin e vetvetes. Ajo lindi nga pronësia mbi atë që unë e quaj një inventar radikal i vetvetes. Dhe duke u bërë vërtet brutalisht i sinqertë duke marrë parasysh ata që mund të kem lënduar dhe momentet që sapo kam gabuar./CNN/M.K/dritare.net