Na ndiqni edhe në

Bota

Biden do të vendosë sanksione ndaj Rusisë në përgjigje të vdekjes së Navalny!

Biden do të vendosë sanksione ndaj Rusisë në përgjigje

Administrata Biden do të vendosë sanksione ndaj më shumë se 500 objektivave në përgjigje të vdekjes së kritikut të Kremlinit Alexey Navalny, sipas një zyrtari të Thesarit. Sanksionet vijnë gjithashtu një ditë para përvjetorit të dytë të pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

“Sanksionet do të jenë kësti i vetëm më i madh që nga fillimi i pushtimit në Ukrainë”, tha një zëdhënës i Departamentit të Thesarit, duke theksuar se sanksionet synojnë Rusinë, fuqizuesit e saj dhe makinën e saj të luftës, citon CNN.

Sanksionet do të vijnë si nga Thesari i SHBA-së ashtu edhe nga Departamenti i Shtetit, tha zëdhënësi. Sanksionet shënojnë lëvizjen e fundit të administratës për të vendosur pasoja kundër Rusisë ndërsa tensionet mes dy vendeve rriten. Përpara njoftimit, presidenti amerikan Joe Biden tha se të premten do të vendoste sanksione drejtpërdrejt ndaj Putinit, i cili sipas tij ishte përgjegjës për vdekjen e Navalny. Të martën, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan tha se masat e reja do të ishin një paketë thelbësore që mbulon një gamë të gjerë elementësh të lidhur me bazën industriale ruse të mbrojtjes dhe burimet e të ardhurave për ekonominë ruse. Ndërsa këto sanksione kanë penguar ekonominë e Rusisë, ato nuk e kanë penguar Putinin të vazhdojë me pushtimin.

Zyrtarët amerikanë kishin punuar për një paketë të re sanksionesh ndaj Rusisë përpara vdekjes së Navalny dhe i plotësuan ato në prag të vdekjes së liderit të opozitës, sipas një zyrtari të lartë amerikan, duke shtuar se zyrtarët u koordinuan me partnerët evropianë për paketën e re./M.K-dritare.net