Na ndiqni edhe në

Bota

Aneksimi i rajoneve ukrainase nga Rusia, reagon Von der Leyen: Territoret janë të Ukrainës!

Aneksimi i rajoneve ukrainase nga Rusia, reagon Von der Leyen: Territoret

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen ka reaguar pasi presidenti rus Vladimir Putin shpalli aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës. Von der Leyen shkruan se nuk do të ndryshojë asgjë, pasi të gjitha territoret e pushtuara ilegalisht nga Rusia, janë dhe do të mbeten gjithmonë të Ukrainës.

“Aneksimi i paligjshëm i shpallur nga Putin nuk do të jetë asgjë. Të gjitha territoret e pushtuara ilegalisht nga pushtuesit rusë janë tokë ukrainase dhe të bëjnë gjithmonë pjesë e një kombi sovran”, shkruan Von der Leyen./Xh.Xh/dritare.net