Na ndiqni edhe në

Bota

Analiza/ Pse është përfshirë Katari në negociatat e pengjeve!

Analiza/ Pse është përfshirë Katari në negociatat e

Edhe një herë, një mbretëri e vogël e Gjirit në Lindjen e Mesme po luan një rol të madh në sfidën më të madhe gjeopolitike të rajonit. Katari do të jetë vendimtar për lirimin e më shumë pengjeve. Ajo ka një linjë të drejtpërdrejtë komunikimi me Hamasin. Gjatë viteve, vendi ka pritur grupe të ndryshme që Perëndimi i konsideron si organizata terroriste, duke përfshirë Hamasin, Talibanët afganë dhe Vëllazërinë Myslimane të Egjiptit. Është gjithashtu shtëpia e ish-kreut të byrosë politike të Hamasit në mërgim, Khaled Meshaal.

Katari bisedon me grupet me të cilat qeveritë e tjera nuk do të ulen, por ai është gjithashtu shtëpia e ushtrisë më të madhe amerikane me bazë në Lindjen e Mesme. Politika e saj e jashtme ambicioze luan të gjitha anët dhe i jep këtij kombi të vogël një vend në tryezë për çështjet më të vështira në botë. Ashtu si vendet e tjera me shumicë myslimane, simpatia e Katarit do të jetë me popullin e Gazës, por tani Katari është nën presion ndërkombëtar për të ushtruar ndikimin e tij mbi Hamasin për të liruar më shumë pengje izraelitë. Kjo tashmë ka pasur sukses me lirimin e një numri të kufizuar pengjesh deri më tani në këtë konflikt, citon Sky News.

Në vitin 2017, gjatë kulmit të luftës civile siriane, Katari negocioi një marrëveshje të ndërlikuar për lirimin e pengjeve në Irak, disa prej të cilëve ishin anëtarë të familjes al Thani në pushtet të Katarit, thuhet në këmbim të dhjetëra milionë dollarëve të paguar për një milici irakiane. Dy vjet më vonë Katari lehtësoi lirimin e dy pengjeve perëndimorë të marrë nga talebanët në Afganistan.

Këtë vit Katari ka ndërmjetësuar një marrëveshje për shkëmbimin e të burgosurve midis Iranit dhe SHBA-së./M.K-dritare.net