Na ndiqni edhe në

Bota

Analiza e BBC: Dilema aktuale e Putinit ishte frika më e madhe e Kennedy!

Analiza e BBC: Dilema aktuale e Putinit ishte frika më e madhe e Kennedy!

Duke reflektuar mbi krizën e raketave kubane, Presidenti John Kennedy paralajmëroi dikur se fuqitë bërthamore duhet të shmangin ato konfrontime që sjellin një kundërshtar në një zgjedhje ose një tërheqje poshtëruese ose një luftë bërthamore.

Përplasja me presidentin rus Vladimir Putin për Ukrainën nuk pasqyron ende skandalin që solli Bashkimin Sovjetik dhe Perëndimin në majë të Harmagedonit në tetor 1962. Por logjika e superfuqisë së Kenedit po tingëllon therëse teksa Putini mbërthehet në një cep nga fatkeqësia strategjike e luftës së tij, rezistenca heroike e Ukrainës dhe një transportues i jashtëzakonshëm aleat shumë miliarda dollarësh i armëve dhe municioneve.

Presidenti Joe Biden , i cili gjithmonë ka deklaruar se qëllimet e tij janë të ndihmojë Ukrainën të mbrohet dhe të shmangë një përshkallëzim të drejtpërdrejtë me Putinin që mund të rrezikojë një luftë bërthamore, duket se ka menduar paralajmërimin e JFK.

Në një mbledhje fondesh në Potomac, Maryland, të hënën mbrëma, Biden tha se ishte i shqetësuar se Putini nuk kishte menduar ende një dalje nga lufta, pavarësisht natyrës llogaritëse të ish-oficerit të KGB-së. Zyrtarë të lartë të sigurisë kombëtare, ndërkohë, pranojnë se nuk e dinë ende se çfarë lloj suksesi në Ukrainën lindore dhe jugore do ta lejonte Putinin të shpallte një lloj fitoreje dhe të ulte përshkallëzimin e luftës.

E gjithë kjo është një shqetësim. Por është diçka që duket disi në kundërshtim me politikën e SHBA. Në fund të fundit, qëllimi i shprehur në mënyrë eksplicite i Uashingtonit në mbështetjen e Ukrainës është që Putini të humbasë luftën. Biden i ka kërkuar Kongresit 33 miliardë dollarë për të dërguar ndihma ushtarake në Ukrainë dhe Dhoma e Përfaqësuesve votoi të martën për të miratuar një projektligj rreth 40 miliardë dollarë. Uashingtoni po vërshon fushën e betejës me raketa antitank dhe kundërajrore, radarë, dronë, fishekë artilerie dhe obus. Kjo qasje agresive perëndimore, përparimi i ngadaltë i luftës së Putinit dhe mungesa e çdo përpjekjeje diplomatike për t'i dhënë fund luftës do të thotë se është pothuajse e sigurt se lideri rus do të gjendjet me shpatulla pas murit. Opsioni i vetëm i daljes së Putinit tani duket të jetë një kapitullim dhe një pranim i heshtur se përpjekja perëndimore, e kombinuar me guximin e egër ukrainas, ia doli mbanë -- një pozicion që do të ishte politikisht i pamundur të miratohej.

Sa larg do të shkonte Putin?

Nuk ka konsensus të vërtetë se çfarë mund të bëjë Putin nëse është i dëshpëruar. Ndërsa ai nuk ndan pikëpamjen logjike dhe të saktë të Uashingtonit se po humbet luftën, nuk ka asnjë tregues se ai do të rrezikonte një konfrontim bërthamor në shkallë të plotë duke testuar vendosmërinë perëndimore.

Disa zyrtarë të lartë amerikanë kanë shprehur publikisht frikën se Putini mund të arrijë në armë bërthamore taktike, me rendiment më të ulët në fushën e betejës, si një alternativë ndaj një disfate poshtëruese në Ukrainë. Kishte një lehtësim në këtë pikë të martën, kur Drejtori i Inteligjencës Kombëtare Avril Haines i tha një komiteti të Kongresit se pikëpamja e SHBA është se nuk ka një potencial të afërt që Putini të përdorë armë bërthamore.

Putin e ka dëshmuar veten një lider të pamëshirshëm me pak mëshirë për shkaktimin e viktimave masive. Ai rrafshoi qytetet në Çeçeni dhe lëshoi ​​forcat e tij kundër civilëve në Siri. Lufta e tij në Ukrainë ka shfaqur bombardime të pamëshirshme të zonave të banuara, shkollave, stacioneve dhe strehimoreve, dhe krime të dukshme lufte nga trupat e tij. Mijëra ushtarë të tij kanë vdekur. Dhe Putin ka përdorur tashmë armë të shkatërrimit në masë -- për shembull, duke synuar dezertorët rusë në tokën britanike me elementë radioaktivë dhe agjentë nervorë -- me zero konsideratë për civilët. Gatishmëria e Rusisë për të kërcënuar me përdorimin e armëve bërthamore - në një mënyrë që Bashkimi Sovjetik e bëri rrallë gjatë Luftës së Ftohtë - për të terrorizuar publikun perëndimor nënvizon llojin e avantazhit që arsenali më i frikshëm në botë mund t'u sjellë shteteve q♪7 duan të parandalojnë mundësinë e ndërhyrjes perëndimore.

Arsyeja se pse kjo mund të mos jetë koha për diplomaci qëndron në besimin në kryeqytetet perëndimore të armatosura, si Londra dhe Uashingtoni, se forcat e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, të mbushura me armë perëndimore, kanë fituar të drejtën për të fituar luftën. Ukraina është, në fund të fundit, pala e drejtë, e cila ka pësuar një pushtim të paprovokuar.

Muaj më parë, ndërsa bota kishte mbajtur frymën nga frika e luftës bërthamore, Kennedy kishte krijuar një mënyrë që lideri sovjetik Nikita Hrushovi të largohej pa humbur fytyrën në bllokimin e tyre mbi Kubën. Gjashtë dekada më vonë, një lloj akomodimi i ngjashëm, sado i dhimbshëm që mund të jetë, mund të kërkohet për Putinin./BBC/M.K/dritare.net