Na ndiqni edhe në

Bota

12 aktorët që na vërtetuan se talenti është gjithçka dhe mosha veç një numër!

12 aktorët që na vërtetuan se talenti është

Disa njerëz mendojnë se vetëm aktorët e rinj janë të njohur dhe pasi kalon një moshë të caktuar, mbetesh pas. Por ka shumë aktorë që vërtetojnë se talenti nuk përkeqësohet me kalimin e kohës, ai vetëm rritet, e shkon në një nivel të ri. Më poshtë ju sjellim aktorët/et që tregojnë se, mosha nuk është asgje, veçse një numër.

Sophia Loren

12 aktorët që na vërtetuan se talenti është

Sophia Loren është adhurohet jo vetëm në Itali nga vjen, por në të gjithë botën. Ajo fitoi një Oskar në 1961 dhe në nëntor të vitit të kaluar, u lançua filmi “The Life Ahead”, ku bukuroshja Loren luajti një grua që dukej mbi një djalë 12-vjeçar. Vlen të përmendet se djali i aktores, Edoardo Ponti, ishte drejtori i filmit.

Judi Dench

12 aktorët që na vërtetuan se talenti është

Judi Dench e nisi karrierën e saj në teatër në 1957-ën dhe në 1998, ajo fitoi një Oskar për rolin e saj si Mbretëresha Elizabeth I në “Shakespeare in Love”. Sot, aktorja vazhdon të shfaqet në shumë filma dhe seriale dhe më të fundit janë: “Blithe Spirit” dhe “Six Minutes to Midnight”.

Clint Eastwood

12 aktorët që na vërtetuan se talenti është

Clint Eastwood e nisi karrierën në film, në të njëzetat e tij dhe sot, më shumë se 60 vjet më vonë, vazhdon të marrë pjesë në projekte të suksesshme si: “Dollar Baby” dhe “Gran Torino”.

Sissy Spacek

12 aktorët që na vërtetuan se talenti është

Vajza me fuqi të mbinatyrshme nga Carrie ende punon në shumë projekte, si “Homecoming” dhe një serial shumë i njohur, “Castle Rock”.

Glenn Close

12 aktorët që na vërtetuan se talenti është

Glenn Close e filloi karrierën e saj në 1974-ën dhe ende e shohim në shumë filma. Ajo luajti në filmat “101 Dalmatians” dhe “Dangerous Liaisons” dhe fitoi çmimin e tretë “Golden Globe” në 2019 për rolin e saj në “The Wife” në 2019-ën.

Michael Gambon

12 aktorët që na vërtetuan se talenti është

Profesori i preferuar nga fansa e “Dumbledore” nga universi Harry Potter e nisi karrierën e aktrimit në moshën 22-vjeçare dhe ka bërë më shumë se 100 projekte të ndryshme që nga ajo kohë. Një nga veprat më fundit ishte “Judy” i vitit 2019.

Tippi Hedren

12 aktorët që na vërtetuan se talenti është

Ylli i “The Birds and Marnie” nga Alfred Hitchcock, dhe fituesi i Golden Globe, Tippi Hedren ende shfaqet në shumë projekte, si “Cougar Town” dhe “Raising Hope”.

Vanessa Redgrave

12 aktorët që na vërtetuan se talenti është

Vanessa Redgrave e filloi karrierën e saj kur ishte një adoleshente, por ajo u bë me të vërtetë e famshme pasi luajti një rol në filmin e Michelangelo Antonioni, “Blowup”. Pas këtij projekti, ajo interpretoi në dhjetëra filma, fitoi një Oskar për punën e saj dhe ende ka plane për të ardhmen. Në vitin 2021, do të lançohen tre filma me protagoniste aktoren.

Julie Andrews

12 aktorët që na vërtetuan se talenti është

Aktorja nga filmat ikonë, “The Sound of Music” dhe “Mary Poppins”, ende zgjedh projekte shumë interesante për të marrë pjesë. Vitin e kaluar, ajo ishte zëri i Lady Whistledoën në Bridgerton që u bë një hit masiv në Netflix.

Shirley MacLaine

12 aktorët që na vërtetuan se talenti është

Shfaqja e parë në film e Shirley MacLaine ishte në 1955-ën, në “The Trouble with Harry” nga Albert Hitchcock. Pastaj mori pjesë në filmin ikonik “The Apartment”, ku punoi me Audrey Hepburn. MacLaine fitoi një Oskar dhe u shfaq në dhjetëra projekte të tjera./K.Cdritare.net