Na ndiqni edhe në

Stil Jete

Studimi: Dëshira seksuale ka rënë për shumë gra pas pandemisë. Ja çfarë mund të bëni!

Studimi: Dëshira seksuale ka rënë për shumë gra pas

Nga Madeline Holcombe, CNN

Kanë kaluar gati katër vjet që kur bota u mbyll nga pandemia Covid-19, nëse dëshira juaj seksuale ka rënë. Funksioni seksual i cili përfshin faktorë si dëshira, dhe kënaqësia te burrat dhe gratë u ul ndjeshëm pas fillimit të pandemisë Covid-19, sipas një meta-analizë të janarit 2022 të 21 studimeve të botuara në revistën BMC Public Health.

"Kam dëgjuar për këtë që në dy muajt e parë të pandemisë dhe është padyshim një trend që ka vazhduar”, tha Vanessa Marin, një terapiste e licencuar për martesë dhe familje me qendër në Santa Barbara, Kaliforni.

Nëse ju dhe partneri juaj e keni gjetur veten në një rrëmujë, ka mënyra për të dalë prej saj, tha ajo.

"Të jesh në një lidhje është me të vërtetë si të punosh së bashku si një ekip për të kuptuar: "Hej, çfarë është ajo që ne të dy duam dhe si të punojmë së bashku për ta arritur atë?" shtoi Marin, bashkautor.

Stresi vret seksin!

Pse do të krijonte Covid-19 një çështje kaq të vazhdueshme për dëshirën seksuale? Stresi, tha Dr. Justin Lehmiller, një studiues në Institutin Kinsey në Universitetin e Indianës.

“Ka kuptim që njerëzit kanë përjetuar shumë vështirësi gjatë kësaj kohe, sepse ju keni pasur këto ndërprerje të mëdha të jetës që jo domosdoshmërisht u zhdukën kur bota u rihap”, tha Lehmiller, i cili është gjithashtu drejtues i Podcast-it Sex and Psychology.

Është e vështirë për trupin e njerëzve që të gjejë hapësirë ​​për seks kur janë nën stres, tha Marin.

"Për shumicën dërrmuese të njerëzve, nëse jeni nën shumë stres, trupi juaj mbyll çdo rrugë drejt zgjimit dhe dëshirës," tha ajo.

Në krye të shqetësimeve për gjendjen e botës dhe shëndetin e familjes suaj, kalimi në një botë Covid-19 pa kujdes për fëmijët, puna nga shtëpia dhe më pak qendra sociale nënkupton rritjen e stresit për shumë njerëz por veçanërisht gratë në veçanti.

"Pandemia solli në ballë çështjet e ngarkesës mendore dhe punës mendore në një mënyrë që nuk ka qenë kurrë më parë," tha Marin. Ngarkesa mendore i referohet detyrave që kërkojnë planifikimin, përgatitjen për të mbajtur një familje.

Ka kuptim që gratë që merrnin një pjesë më të madhe të punës shtëpiake të gjitha ndërsa punonin nga shtëpia do të fillonin të ndiheshin sikur intimiteti me partnerin e tyre, ishte një tjetër element në listën e gjërave për njerëzit e tjerë, shtoi ajo. Dhe edhe pse gjërat u kthyen në diçka më afër normales pas heqjes së bllokimit, njerëzit mund të jenë mësuar se si ishin gjërat. Kjo do të thotë që shumë njerëz ka të ngjarë të mos kenë gjetur mënyra për të rigjallëruar marrëdhëniet e tyre, tha Deborah Fox, një terapiste seksi e licencuar në Uashington, DC.

Spontane kundrejt reaguese!

Ajo ndjenjë në fillim të një marrëdhënieje kur dëshira është në zjarr gjatë gjithë kohës është në fakt një anomali në botën e seksualitetit dhe është në rregull nëse duhet të ndryshoni qasjen tuaj ndërsa një marrëdhënie vazhdon, tha Fox. Shumë njerëz, veçanërisht gratë, priren të përjetojnë atë që quhet zgjim i përgjegjshëm në krahasim me zgjimin spontan, tha ajo. Ndërsa dikush që eksitohet spontanisht mund të interesohet për seksin në shumë rrethana, njerëzit që janë më të përgjegjshëm në dëshirën e tyre kërkojnë një kontekst më pak stresues dhe kontakt me partnerin e tyre që nis zgjimin e tyre.

“Nëse doni të bëni seks të shtunën, filloni paralojën të mërkurën”, tha ajo.

Dhe nuk duhet të jetë e qartë. Paraloja mund të jetë të kaloni kohë me partnerin tuaj duke parë shfaqjen tuaj të preferuar, duke shkuar në një takim argëtues apo edhe duke bërë një banjë të nxehtë, tha Fox. Për t'u rikthyer në një hapësirë ​​ku dëshira është më e rregullt, Fox rekomandon të lini mënjanë kohën kur ju dhe partneri juaj do të jeni të lidhur fizikisht. Në vend të kësaj, përqafoni, puthni ose mbani duart në atë kohë të caktuar dhe jini të hapur ku mund të shkojë. Dhe mos harroni të argëtoheni me të, tha Fox.

Si të rikthehet shkëndija!

Dëshira seksuale, ka shumë hapa që mund të ndërmerrni nëse doni të ktheheni në brazdë. Së pari, bëni një inventar të lidhjes tuaj emocionale me partnerin tuaj: A ndiheni të shkëputur apo të zemëruar? Puna mbi ato elemente të marrëdhënies së bashku ose me një terapist mund të adresojë çështje fizike, tha Marin. Pastaj shikoni cilësinë e seksit që po bëni.

"Shumica dërrmuese e njerëzve e përshkruajnë seksin e tyre si të mërzitshëm, rutinë, të parashikueshëm dhe se nuk ka asgjë në të për ta," shtoi ajo.

Ju mund të mos e dini saktësisht por filloni duke pyetur veten dhe duke folur me partnerin tuaj për atë që ju pëlqen në jetën tuaj seksuale, ndjekja e këtij udhëzimi mund të përmirësojë përvojën për ju.

Së fundi, gratë duhet të fillojnë të flasin për dhimbjen!

“Hulumtimi ka treguar se 30% e grave kanë përjetuar dhimbje herën e fundit kur kanë pasur marrëdhënie seksuale, që është një numër vërtet befasues. Nëse jeni duke përjetuar dhimbje gjatë seksit, nuk ka kuptim ta dëshironi atë, kështu që adresimi i dhimbjes seksuale është një pikënisje tjetër e shkëlqyer për shumë njerëz.”

Ajo rekomandon të flisni me mjekun ose gjinekologun tuaj dhe ndoshta një terapist seksi për të trajtuar çdo dhimbje që ndjeni. Është e rëndësishme që ne të mos reagojmë ndaj vështirësive seksuale duke i shmangur ato, tha Lehmiller. Në hulumtimin e tij, kishte shumë njerëz që u përballën me vështirësitë tona seksuale vetëm duke shmangur seksin, sepse ndonjëherë është më e lehtë të mos e bësh dhe të mos flasësh për të sesa të bësh ato biseda të vështira. Dhe të dhënat treguan se burrat kishin më shumë gjasa se gratë të kërkonin ndihmë profesionale për problemet seksuale që përjetuan, tha ai.

“Për fat të keq, unë mendoj se ne kemi normalizuar vështirësitë seksuale për gratë,” shtoi ai./M.K-dritare.net