Na ndiqni edhe në

Stil Jete

Çfarë është mikrobi Pertuss që prek fëmijët. Përgjigjet pediatrja!

Çfarë është mikrobi Pertuss që prek

Mjekja pediatre Zerina Sheme ka ndarë në rrjetet sociale informacion në lidhje me virozat e stinës dhe kolla tek fëmijët.

Pediatrja thekson se kolla që vazhdon më shumë se dy javë, kërkon kujdes të veçantë, dhe vihet re përmes shenjave të para si: Kollë e thatë, me kriza të forta, mbytëse, sidomos natën, ose kur rri shtrirë.

“Edhe pse zbatohet vaksinimi i detyrueshëm i fëmijëve që në vitin e parë, mbrojtja imunitare është nuk është kaq e madhe. Fëmijët e rritur që preken nga ajo e kalojnë si një kollë stinore që zgjat. Le të fokusohemi sot tek një sëmundje infektive ku kolla vazhdon më shumë se dy javë...Shenjat: Kollë e thatë, me kriza të forta, mbytëse, sidomos natën, ose kur rri shtrirë. Kriza me një frymëmarrje të thellë me zhurmë; kërkon të kërkojë pak gëlbazë.

Në faqet e para të kollës çojnë si një Katar i Stinës. Në javën e dytë ç’faqen akceset e kollës, të cilat mund të provokojnë skuqje të syve, pika hemoragjike në sy, në fytyrën dhe atë të qepallavës. Është karakteristike kjo shenjë. (Rreth 16 milion njerëz në gjithë botën dhe prekën nga pertussi në vitin 2015, duke shumë komplikacione. Mikrobi i Pertussit qarkullon i lirë në natyrë. Komplikacioni i shpeshtë është Bronkopneumonia, me kriza apneje dhe hipoksi të trurit. Pra, edhe tek fëmijët e porsalindur farmaceutik qarkullon edhe Hexavaksina”, shkruan pediatrja./M.K-dritare.net