Na ndiqni edhe në

Sport

Partizani kampion i Superligës për herë të 17-të në histori!

Partizani kampion i Superligës për herë të 17-të

Partizani është kampioni i Superligës për sezonin 2022-23. Djemtë e Colellës zbresin nga froni Tiranën, duke i "marrë kurorën" bardhebluve. Gjithçka u vendos në javën e fundit të kampionatit, me Partizanin që fitoi 2-0 me Teutën në "Arenën e Demave" dhe siguron titullin numër 17 në histori. Epilogu i sezonit ka qenë i zjarrtë, me Partizanin dhe Tiranën që kryesonin me pikë të barabarta para kësaj jave.

Në fund të 90 minutave, të kuqtë janë treguar më të saktë duke siguruar trofeun në kompleksin e tyre, të inauguruar po këtë sezon. Titulli kampion këtë edicion u vendos në javën e fundit, me "Demat" e Colellës që e mbyllën me pikë të barabarta kampionatin (67) me Tiranën. Për shkak të ndeshjeve direkte, Partizani është kampion i Shqipërisë duke i marrë "fronin" pikërisht Tiranës. Sa i takon Evropës, Tirana, Egnatia dhe Vllaznia do luajnë në Conference League. Kastrioti dhe Bylisi sezonin e ri do luajnë në Kategorinë e Parë, ndërsa Erzeni do përballet me Korabin në "play-off" për një biletë me vlerë Superlige sezonin e ri./K.C/dritare.net