Na ndiqni edhe në

Sport

Lamin Yamal, Messi i ri dëshiron të bëhet mbreti i Evropës në moshën 17-vjeçare

Lamin Yamal, Messi i ri dëshiron të bëhet mbreti i Evropës

“Maradona, Messi dhe tani Yamal”. Këto fjalë dolën nga goja e legjendës së futbollit gjerman Lothar Matthaus, i cili mbeti pa fjalë kur pa Lamine Yamal.

Ylli 16-vjeçar i Kombëtares spanjolle la me gojë hapur dhe një tjetër lojtar të madh me të cilin do të jetë rival në vitin e ri në La Liga. Kylian Mbappe u mrekullua kur Yamal shënoi gol nga 25 metra për të barazuar skuadrën e tij franceze në gjysmëfinalen e Euro 2024.

Një tjetër yll futbolli, anëtar i Barcelonës së Guardiolës me Messin, Iniesta, Puyol, Xavi, pati fatin të jetë trajneri i parë i Yamal në skuadrën që është krenaria e Katalonjës. E ka punuar që në momentin e parë. Ai po fliste me të për marrëdhënien mes topit dhe artit dhe djali i vogël po e pyeste se si ishte të luash me Lionel Messin.

“Lamin ka një talent të veçantë në çerekun e fundit të fushës që është kaq e vështirë për t’u gjetur. Ai nuk duket 15 vjeç. Ai luajti me guxim dhe mund të bëjë diferencën. Ai mund të shkruajë një epokë në klub dhe në kombëtare.”, tha Xavi pas debutimit të Yamal.

Shumë shpejt gazetarë, komentues, trajnerë dhe bota por e krahasonin Yamal me Lionel Messin, njeriu që e bëri Barcelonën sërish të madhe dhe pushtoi botën.

Ata janë në të njëjtin ekip, kanë shërbyer në La Masia, madje janë larë bashkë. Jo në një pishinë apo në det, por në një vaskë plastike kur thjesht fut një fëmijë brenda.

Në dhjetor 2007, kur Yamal ishte 5 muajsh, Lionel Messi u fotografua me Laminin e vogël. E kishte zhytur në një vaskë sikur po e...pagëzonte si pasardhës. Si e dinte Lionel Messi se kë po lante atë ditë? Lamal arriti të shkruajë emrin e tij pranë atij të “Mbretit” Pele në Gjermani dhe në Euro 2024.

Në moshën 16 vjeç e 362 ditë, Yamal u bë lojtari më i ri që luajti në një gjysmëfinale të Kampionatit Evropian ose Botëror, por ai nuk u ndal me kaq. Kështu ai mori rekordin nga Pele, i cili kishte luajtur në një Botëror në moshën 17 vjeç e 244 ditë në gjysmëfinalen e Kupës së Botës 1958 kundër Francës./K.C/dritare.net