Na ndiqni edhe në

Sport

“Giroud është mirë, por duhet të menaxhohet”, Pioli: Leao po punon për t’u bërë kampion!

“Giroud është mirë, por duhet të menaxhohet”,


Pas humbjes së hidhur në derbi dhe barazimit me Newcastle në Champions League, Milani rikthehet në kampionat. Verona mbërrin në San Siro dhe për Stefano Piolin është e ndaluar të bëjë gabime.

“Fitorja është gjithmonë e rëndësishme, veçanërisht për ne që kemi një humbje në kampionat – shpjegoi trajneri i kuqezinjve -. Skuadra është mirë dhe është e bindur për atë që po bën. Është e etur të luajë ndeshjen e duhur nesër kundër Veronës”.

Rotacion? “Po përpiqem të bëj zgjedhjet për të fituar ndeshjen tjetër. Është e drejtë që lojtarët janë të etur për të luajtur. Unë do të duhet të zgjedh 11, por ka gjithmonë të tjerë që do të hyjnë më pas. Kushdo që luan më pak, duhet të grindet. Gjëja e rëndësishme është të kem këtë disponueshmëri nga lojtarët.”

Si është skuadra? “Ekipi është mirë dhe është i bindur për atë që po bën. Ata janë të etur për të zhvilluar garën e duhur nesër.”

Tri ndeshje radhazi në kampionat? “Është një mundësi e shkëlqyer për të marrë dhe për të bërë mirë. Për ne, megjithatë, tani është vetëm ndeshja kundër Veronës. Ajo bëri mirë kundër Bologna-s, është intensive dhe agresive. Ne duhet të jemi gati, t’i qasemi mirë ndeshjes sepse është e rëndësishme.për t’u rikthyer në performancën e tre pikëve”

Giroud? “Ai është shumë mirë, është i rëndësishëm për ekipin dhe duhet menaxhuar. Do të ketë një mënyrë për ta menaxhuar mirë, ai nuk ka probleme fizike dhe është në gjendje të shkëlqyer”.

Të ardhurit e rinj? “Është një opinion shumë pozitiv. Ata kanë cilësi, disponueshmëri, janë bërë mirë. Koha e integrimit ka mbaruar sepse ne luajmë shumë, por nuk ka mbaruar plotësisht. Ata vijnë nga kampionate dhe eksperienca të ndryshme. Edhe pak kohë do të nevojiten për t’i bërë ata të performojnë më të mirën e tyre. Por ata po stërviten mirë dhe tashmë janë gati të japin kontributin e tyre për ekipin”.

Ndeshja kundër Newcastle? “Kemi luajtur pesë ndeshje deri më tani. Disa situata kanë qenë shumë pozitive, në të tjera duhet të rritemi dhe të gjejmë përmirësime shpejt”.

Joviç? “Ai kishte një verë të vështirë dhe u stërvit pak. I mungon ritmi, është shumë i motivuar dhe është mirë. Ai nuk ka shumë kohë për të luajtur në këmbët e tij tani, por do të përmirësohet në gjendje. Ai di të luajë futboll. Është e rëndësishme të kemi lojtarë që lëvizin mirë në zonë dhe luajnë për ekipin. Do të jetë shumë i dobishëm gjatë sezonit.”

Gabimi i Leaos me Newcastle? “Leao po bën një udhëtim të rëndësishëm dhe po bën gjithçka për t’u shndërruar në një kampion. Ai do të duhet të mësojë të menaxhojë disa situata loje. Ndërsa rritet, përgjegjësitë e tij rriten, por ai do të përmirësohet edhe në menaxhimin e presionit.

Çdo gabim nga një lojtar është gabim i të gjithëve, jo vetëm i njërit. Është gabim të bësh shumë presion për lojtarët individualë. Nuk më pëlqen fare t’i jap përgjegjësi vetëm njërit. Për t’u bërë kampion ndonjëherë kaloni nëpër performanca të luhatshme. Leao po bën disa hapa të rëndësishëm në nivel karakteri”

Shtatë ndeshje në tre javë? “Ekziston një ide e planifikimit dhe shpërndarjes së energjisë për të mbajtur performancën e ekipit të lartë. Më pas janë ndeshjet dhe kushtet e lojtarëve që sugjerojnë rotacionet”.

Derbi dhe Newcastle? “Newcastle nuk mbylli apo hapi asgjë. Ishte ndeshja e parë e Champions League. Ne donim të fitonim, por nuk ia dolëm. Megjithatë, ne mbajmë shumë gjëra pozitive nga ndeshja, ashtu siç mbajmë shumë gabime të derbit për të cilat duhet të punojmë për t’i përmirësuar Në disa situata ende nuk kemi cilësi”.

Orari i ngjeshur? “Ne po përpiqemi të punojmë për të bërë diçka më të mirë që nuk duket ideale.”

Reijnders dhe Krunic? “Reijnders mund t’i japë një frymë Krunic në atë pozicion. Adli mund ta bëjë gjithashtu, atëherë do të shohim. Ne nuk varemi nga një lojtar i vetëm, por nga qëndrimi dhe puna ekipore”.

Florenzi zëvendës i Theo-s? “Ai është titullar për Milanin, duke luajtur në këtë mënyrë ai është i dobishëm si në të djathtë ashtu edhe në të majtë. Pastaj nëse ai luan nga fillimi apo gjatë ndeshjes nuk është e rëndësishme. Do të ketë mundësi për ta parë të luajë.”

Kushtet e Maignan? “Ai pati një tendosje. Por është e qartë se me kaq shumë ndeshje, një ndërprerje njëjavore mund të të bëjë të humbasësh dy ndeshje. Por nuk duhet të jetë një dëmtim i gjatë”.

Karakteristikat e Chukwueze? “Ne e duam atë shumë të hapur. Ai ishte mësuar të hynte më tej në fushë. Ideja në pjesën e parë të Neëcastle ishte të synonim një mbrojtës të krahut me një hap tjetër, në pjesën e parë ne nuk e përdorëm shumë atë, pastaj unë vendosa Pulisic. Por ne jemi të kënaqur me performancën e tij.”

Si është Kalulu? “Ka një dëmtim të vogël, mendoj se ai nuk do të jetë i disponueshëm për tre garat e ardhshme”

Verona? “Nuk e dimë nëse Verona do të qëndrojë e mbyllur. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm. Deri tani Verona ka qenë agresive, por ne prisnim që edhe kundërshtarët e tjerë të ishin agresivë, por më pas ata bënë një lojë ndryshe. Ne duhet të kemi inteligjencën për të kuptuar se çfarë zgjidhjesh të miratojmë.”

Sportiello dhe fillimi i manovrës? “Ai i njeh shumë mirë pozicionet tona dhe parimet e lojës, ai është i gatshëm të na ndihmojë edhe në fazën e vendosjes. Ashtu si me Torinon, portieri ndoshta do të ketë më shumë kohë për t’u ngritur edhe nesër.”/dritare.net