Na ndiqni edhe në

Sport

Aksidenti tragjik i merr jetën rekordmenit botëror të maratonës për meshkuj, Kelvin Kiptum!

Aksidenti tragjik i merr jetën rekordmenit botëror të

Rekordmeni botëror i maratonës për meshkuj, Kelvin Kiptum dhe trajneri i tij Gervais Hakizimana kanë humbur jetën në një aksident rrugor jashtë qytetit të Eldoretit të Rift Valley, konfirmoi policia keniane. Atleti 24-vjeçar kenian, i cili po ngiste një Toyota Premio dhe trajneri i tij vdiqën në vendin e përplasjes, tha për CNN komandanti i policisë së qarkut Elgeyo Marakwet, Peter Mulinge.

Një banor i tretë mbijetoi me lëndime të rënda, shtoi Mulinge.

"Ai humbi kontrollin, doli nga rruga, hyri në një kanal 60 metra larg dhe goditi një pemë të madhe," tha Mulinge.

Aksidenti ka ndodhur rreth orës 23:00 me orën lokale. Rekordi botëror i Kiptum në maratonën 2:00:35, i vendosur në Maratonën e Çikagos në tetor të vitit të kaluar, u ratifikua vetëm disa ditë më parë nga World Athletics. Ai kishte kaluar vetëm në vrapimin e maratonës nga garat me distanca më të shkurtra një vit përpara se të vendoste atë ritëm rekord. Ai e përmirësoi kohën e tij më të mirë personale me 50 sekonda për të mposhtur rekordin 2:01:09 të vendosur nga kolegu Kenyan Eliud Kipchoge, i cili konsiderohet gjerësisht maratonisti më i madh i të gjitha kohërave. Kiptum besohej gjerësisht se ishte pasardhësi i Kipchoge dhe një pretendent i mundshëm për të drejtuar maratonën në më pak se 2 orë. Hakizimana ishte një ish-atlet profesionist nga Ruanda, i cili mori pjesë në gara të ndryshme nga 5000 metra deri në gjysmë maratonë.

Vrapimi në maratonë ka pësuar një humbje tragjike!

Figura në të gjithë botën e atletikës dhe vrapimit në distanca të gjata kanë nderuar figurën e të riut. Presidenti i Atletikës Botërore Sebastian Coe tha se Kiptum ishte një atlet i jashtëzakonshëm që la një trashëgimi të jashtëzakonshme.

“Jemi të tronditur dhe thellësisht të pikëlluar kur mësuam për humbjen të Kelvin Kiptum dhe trajnerit të tij, Gervais Hakizimana. Në emër të të gjithë Atletikës Botërore, ne u dërgojmë ngushëllimet tona më të thella familjeve, miqve, shokëve të skuadrës dhe kombit kenian”, tha ai.

Menaxheri i Kiptum, Bob Verbeeck e përshkroi atletin si një mik të dashur.

“Në emër të të gjithë kolegëve tanë dhe miqve të tij në Golazo (Grupi Menaxhues), ne dërgojmë ngushëllimet tona më të thella për familjet e tyre, miqtë dhe të gjithë në familjen e atletikës”, tha Verbeeck në një deklaratë.

Organizatorët për Maratonën e Londrës ndanë një mesazh në X.

“Jemi të tronditur dhe thellësisht të pikëlluar. Mendimet e të gjithëve në Maratonën e Londrës TCS janë me familjen dhe miqtë e Kelvin dhe Gervais”.

Humbja e Kiptum do të ndihej në Çikago, tha Carey Pinkoëski, Drejtor Ekzekutiv i Garave, ku Kipton bëri histori në 2023.

"Kelvin ishte një atlet i një brezi në krye të karrierës së tij. Ndërsa ai do të shquhet për performancat e tij rekord, unë do ta kujtoj atë si një talent të jashtëzakonshëm dhe si një person edhe më madhështor. Ne ishim me fat që dëshmuam madhështinë e tij në rrugët e Çikagos. Sporti i vrapimit maratonë ka pësuar një humbje tragjike”, tha ai./M.K-dritare.net