Na ndiqni edhe në

Shëndet

Të gjitha trajtimet që fshijnë nga lëkura shenjat e verës!

Të gjitha trajtimet që fshijnë nga lëkura shenjat e

Vera ka kaluar, pushimet kanë mbaruar dhe shumica prej nesh janë rikthyer në bazë. Megjithatë, është edhe ana tjetër e medaljes. Vera dhe pushimet mund të pushojnë trupin dhe shpirtin, por nga ana tjetër e tendosin lëkurën dhe i shtojnë disa vite.

Nxehtësia e dehidraton dhe e than, ndërsa ekspozimi ndaj diellit lë gjurmët e tij, të cilat bëhen gjithnjë e më të dukshme teksa na largohet ngjyra e bronztë.

Strija të reja të holla shfaqen, të vjetrat bëhen më të theksuara, puçrrat dhe pamja e dehidratuar janë disa nga ato që lë pas vera, një realitet i pakëndshëm me të cilin përballen shumë njerëz gjatë vjeshtës.

“Shenjat” janë edhe më të theksuara nëse nuk janë marrë masat e nevojshme parandaluese, për të mbrojtur lëkurën nga efektet e dëmshme të nxehtësisë dhe diellit.

Lajmi i mirë është se ka zgjidhje efektive dhe të sigurta!

Për të rinovuar lëkurën pas verës dhe për të trajtuar dëmtimet që ajo lë pas, ekzistojnë një sërë trajtimesh joinvazive që ushqejnë dhe ndriçojnë lëkurën, duke i dhënë asaj një pamje më rinore, si në fytyrë ashtu edhe në trup. Ato përfshijnë pastrim të thellë, hidratim të indeve dhe trajtime me injeksione me materiale të ndryshme, të cilat zgjidhen rast pas rasti, përcjell dritare.net

Pastrimi: Hapi i parë thelbësor në rrugën e rikuperimit është pastrimi i fytyrës. Bëhet me ndihmën e makinerive moderne, të cilat lejojnë përbërësit e specializuar të produkteve të aplikuara të depërtojnë më thellë në lëkurë. Pastrimi i thellë heq papastërtitë, sebumin dhe aplikohen kremra të posaçëm për çdo lloj lëkure, pa lënë shenja në zona. Kështu lëkura rinovohet dhe “merr frymë” sërish, që është hapi i parë i rëndësishëm në rikuperim pas vuajtjeve të verës.

Hidratimi: Në mënyrë që lëkura të jetë më e shëndetshme, kërkohet hidratim i thellë i indeve. Një hap po aq i rëndësishëm është pastrimi i lëkurës për të hequr qelizat e vdekura dhe papastërtitë që grumbullohen në lëkurë. Në këtë mënyrë, përbërësit hidratues depërtojnë më lehtë. Gjatë trajtimit përdoren makineri të posaçme të modernizuara për depërtim më të thellë në lëkurë, pasuar nga një maskë hidratuese dhe më pas një krem i veçantë për çdo zonë. Është e nevojshme të përdorni krem kundër diellit kur ekspozoheni në diell.

Makineritë speciale, disa prej të cilave ofrojnë veprim termik dhe të tjera aktivizojnë indin nënlëkuror, përdorimi i laserit, dritës pulsuese, RF si dhe materialeve si mikrokristalet, ndihmojnë dhe përmirësojnë mikroqarkullimin dhe kontribuojnë në prodhimin e elastinës dhe kolagjenit. Këto trajtime përmirësojnë teksturën e lëkurës, duke i dhënë një shkëlqim dhe vitalitet të vërtetë, zbehin gradualisht njollat, shenjat, rrudhat e vogla dhe hemangiomat, ndërsa përmirësojnë pamjen e fytyrës, qafës dhe dekoltesë.

Trajtimet me injeksion: Në shumë raste, acidi hialuronik aplikohet në fytyrë dhe dekolte, i cili tonifikon lëkurën duke tërhequr ujin. Materialet e injektueshme si ato të mesoterapisë përdoren aty ku ka nevojë për hidratim më të madh. Trajtimet e injektimit të toksinës botulinum shpesh nevojiten për të zbutur rrudhat e shprehisë. Në çdo rast, rezultatet e mesoterapisë autologe (PRP) janë të shkëlqyera.

Për shkak se ekspozimi në diell është i kufizuar, vjeshta është një kohë veçanërisht e mirë për të trajtuar problemet e shkaktuara nga prodhimi i melaninës, si njollat dhe pikat e errëta, të cilat shfaqen ose intensifikohen gjatë verës. Sot, trajtimi i akneve bëhet me përdorimin e makinerive dhe mesoterapisë me injeksion.

Duke përdorur laser dhe radio frekuenca sublimohet shtresa e lëkurës ku ndodhet problemi, duke hequr melaninën e tepërt. Makineritë e gjeneratës së fundit largojnë kërpudhat shpejt dhe pa lënë shenja, duke lejuar kështu një rikthim të menjëhershëm në aktivitetet e përditshme.

Sa i përket mesoterapisë me injeksion, ajo konsiston në injektimin e vitaminave dhe materialeve të tjera, të cilat kufizojnë prodhimin e melaninës.

Të gjitha trajtimet e mësipërme mund të aplikohen individualisht ose të kombinuara. Ato kryhen në zyrën e mjekut, pa anestezi dhe zgjasin disa minuta. Në varësi të shkallës dhe peshës së dëmtimit, trajtimi mund të kryhet në një ose më shumë seanca dhe rezultati është i dukshëm që në seancën e parë.

Së fundi, vjeshta është shpesh një moment historik për kryerjen e trajtimeve invazive, si ngritja e gjoksit, liposuksioni, minifacelift, etj./K.C/dritare.net