Na ndiqni edhe në

Shëndet

Si të bëni detoks nëse keni konsumuar shumë ëmbëlsira!

Si të bëni detoks nëse keni konsumuar shumë

Ju duhet të detoksoni sheqerin, pasi në këtë mënyrë mund të shëroheni më shpejt dhe të hiqni qafe të gjitha dëshirat e tilla për ëmbëlsira.A e dini se, kur keni dalë me shoqërinë dhe keni konsumuar shumë alkool, ju gjithashtu keni konsumuar edhe sheqer? Trupi ynë reagon në një mënyrë shumë të çuditshme kur ka një mbingarkesë me sheqer. Ka një rritje të papritur të sheqerit në gjak dhe më pas një rënie, e cila mund të çojë në dehidrim që çon më tej në dëshirë për sheqerna. Kjo mund të kuptohet vetëm kur i kushtoni vëmendje konsumit të sheqerit.

Konsumoni elektrolite

Kur konsumoni shumë sheqer, mënyra e parë për të detoksifikuar është konsumimi i elektroliteve. Pra, ajo që ndodh është se kur ju ndiqni një dietë me pak karbohidrate, trupi djeg kalori përmes karbohidrateve të ruajtura dhe liron ujin në trup, gjë që më tej ju bën të humbni shumë natrium dhe kalium që gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje koke dhe lodhje. Nëse konsumoni një dietë të pasur me elektrolite, kjo mund t'ju ndihmojë të kapërceni situata të tilla.

Pirja e ujit shtesë

Kur konsumohet shumë sheqer, ai ruhet si glikogjen në trup. Dhe për çdo gram glukozë ruhen edhe 3 gram ujë. Kjo është arsyeja pse keni tendencë të shtoni peshë uji pasi keni konsumuar shumë karbohidrate. Pra, sigurohuni që të pini shumë ujë pas konsumimit të sheqerna, pasi kjo mund të ndihmojë në kapërcimin e situatave si lodhja dhe dhimbja e kokës, të cilat një person përjeton pasi ka ngrënë shumë ëmbëlsira.

Hani një dietë me pak karbohidrate

Sigurohuni që të përfshini ushqime me pak karbohidrate në dietën tuaj, pasi kjo mund të ndihmojë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak, të cilat janë të çekuilibruara pas konsumimit të tepërt të sheqerit. Kjo do të thotë që ju duhet të shtoni shumë perime jeshile dhe proteina të shëndetshme si veza dhe pula së bashku me drithërat si quinoa dhe fruta të plota./M.T/dritare.net