Na ndiqni edhe në

Shëndet

Pini shumë kafe? Mësoni çfarë po i shkaktoni shëndetit tuaj!

Pini shumë kafe? Mësoni çfarë po i shkaktoni

Të paktë janë ata që nuk e nisin ditën me një filxhan kafeje. Por, një pjesë e madhe konsumojnë gjatë gjithë ditës kafe. Ngjan sikur të motivon, por kafeja ka ndikim të madh në shëndet. Këto janë disa pasoja:

Dhimbje në stomak

Kafeina mund t'ju ndihmojë që të zgjoheni nga gjumi, por të konsumosh një filxhan me stomak bosh, sjell pasoja për stomakun tuaj.

Probleme me gjumin

Nëse do të konsumoni kafe gjatë orëve të pasdites apo në mbrëmje, punët me gjumin nuk do t'i keni të mira.

Varësi

Nëse jeni konsumues i rregullt i kafesë, në rast se vendosni që për një kohë të mos e pini, atëherë trupi juaj nuk do të reagojë mirë. Kështu do të keni dhimbje koke, nuk do të jeni të motivuar dhe do të ndjeheni të lodhur.

Pini shumë kafe? Mësoni çfarë po i shkaktoni

Ankth

Ashtu si alkooli dhe sheqeri, trupi i të gjithëve reagon ndryshe ndaj kafeinës. Nëse konsumoni shumë kafeinë do të përjetoni ankth dhe nervozizëm. Kështu kufizojeni veten dhe konsumoni jo më shumë se dy filxhanë kafeje në ditë.

Probleme me dhëmbët

Kafeja dëmton smaltin e dhëmbëve. Me kalimin e kohësh dhëmbët tuaja nuk do të duken më të bardha.

Ndaj kini parasysh që efektet e kafesë në trupin tuaj nuk janë vetëm pozitive. Përpiquni që të reduktoni sasinë e kafeinës dhe pini jo më shumë se dy filxhanë kafeje në ditë./K.C/ dritare.net