Na ndiqni edhe në

Shëndet

Nutricionistja e Harvardit: Vitamina nr. 1 që ju mbron trurin!

Nutricionistja e Harvardit: Vitamina nr. 1 që ju mbron trurin!

Nga Dr. Uma Naidoo-CNBC

Si një psikiatre ushqyese, gjithmonë mbaj një dietë të ekuilibruar mirë. Në pjesën më të madhe sigurohem që marr të gjitha vitaminat e duhura, veçanërisht sepse është thelbësore për të parandaluar rënien konjitive. Dhe duke pasur parasysh se rreziku i sëmundjeve neurologjike rritet me rritjen e moshës, një pyetje që shpesh i bëj pacientëve të mi është: "Cila është vitamina më e mirë për të mbrojtur trurin tonë nga plakja?"

Secila prej mikrobiomave tona është si një shenjë gishti, kështu që një plan ushqimi efektiv është i personalizuar për nevojat unike të një individi. Por grupi i vitaminave që kam më shumë prioritet për të mbajtur trurin tim të ri dhe të shëndetshëm janë vitaminat B.

Përfitimet e trurit nga vitaminat B

Depresioni, demenca dhe dëmtimi mendor shpesh shoqërohen me mungesë të vitaminave B, zbuloi një studim nga Shkolla e Mjekësisë e Universitetit Shtetëror Wayne.

“Mungesa e vitaminës B12 si një shkak i problemeve njohëse është më e zakonshme sesa mendojmë, veçanërisht te të moshuarit që jetojnë vetëm dhe nuk hanë siç duhet”, thotë Rajaprabhakaran Rajarethinam, një psikiatër dhe autori kryesor i studimit.

Ekzistojnë tetë vitamina të ndryshme B, secila me përfitimet e veta primare shëndetësore:

1. Rritja e energjisë tuaj.

Vitamina B1, ose tiamina, është thelbësore për funksionin bazë të qelizave tona dhe metabolizmin e lëndëve ushqyese për energji. Truri është një nga organet metabolike më aktive në trupin tuaj, që do të thotë se ka nevojë për mbështetjen e tiaminës për të parandaluar mangësitë që mund të çojnë në probleme neurologjike, përcjell dritare.net

2. Zbërthimi i medikamenteve.

Vitamina B2, ose riboflavina, vepron si ndihmëse e enzimave në qelizat tona që kryejnë reaksione të rëndësishme, si në trup dhe në tru.

3. Reduktimi i inflamacionit.

Vitamina B3, ose niacina, punon me më shumë se 400 enzima për të prodhuar materiale si kolesteroli, yndyrat e nevojshme brenda trupit dhe për të kthyer energjinë për të gjitha sistemet e organeve. Niacina është edhe një antioksidant, i cili ndihmon në reduktimin e inflamacionit të tepërt.

4. Mbështetja e shëndetit tuaj të përgjithshëm të trurit.

Vitamina B5, ose acidi pantotenik, është thelbësor për krijimin e një përbërje molekulare të quajtur koenzima A, e cila ndihmon enzimat e trupit tonë të ndërtojnë dhe shpërbëjnë acidet yndyrore për energji.

5. Luftojnë sëmundjet!

Vitamina B6, ose piridoksina, është e dukshme për rolin e saj në parandalimin e sëmundjeve, sepse nivelet e duhura të kësaj vitamine lidhen me rrezikun më të ulët të disa lloje kanceresh. Përveç kësaj, piridoksina ndihmon shumë reaksione kimike në trup që mbështesin funksionin imunitar dhe shëndetin e trurit.

6. Ndihmon qelizat të komunikojnë më mirë.

Vitamina B7, më së shumti e njohur si biotina, rregullon sinjalet e qelizave për komunikim të shpejtë dhe efikas në të gjithë trupin. Në tru, është thelbësore për sinjalizimin qelizor nëpërmjet neurotransmetuesve.

7. Ju ndihmon të ruani ekuilibrin!

Vitamina B9, ose folati, është një suplement popullor dhe një vitaminë kyçe për mbrojtjen e shëndetit të trurit, funksionin optimal të neurotransmetuesit dhe shëndetin e ekuilibruar psikologjik. Një përfitim tjetër është se ndihmon në nxitjen e detoksifikimit qelizor.

8. Ndihmon zemrën!

Vitamina B12, ose kobalamina, është një vitaminë thelbësore për formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe ADN-së dhe për zhvillimin dhe funksionimin e sistemit nervor. B12 mbështet ndarjen e homocisteinës, një proteinë që mund të ndikojë negativisht në shëndetin kardiovaskular.

Ushqimet më të mira me vitaminë B

Vitaminat B janë ndër më të lehtat për t'u futur në dietën tuaj, sepse ushqimet që janë të pasura me të shpesh përmbajnë shumë vitaminat B kur konsumohen si ushqime të plota.

Më poshtë ju sjellim gjashtë ushqime të pasura me vitaminë B që unë i ha çdo ditë:

1. Një vezë përmban një të tretën e vlerës së rekomanduar ditore të vitaminës B7, ndërkohë që përmban edhe sasi të vogla të shumë vitaminave të tjera B.

2. Kosi është i pasur si me vitaminë B2, ashtu edhe në vitaminë B12, si dhe me probiotikë natyralë, të cilët mbështesin shëndetin e zorrëve dhe atë mendor. Më pëlqen kosi i thjeshtë grek për proteinën e shtuar.

3. Bishtajoret si fasulet e zeza, qiqrat, edamame dhe thjerrëzat ndihmojnë në rritjen e humorit dhe shëndetit të trurit. Ato janë një burim i shkëlqyer i vitaminës B9 dhe përfshijnë sasi të vogla të vitaminës B1, vitaminës B2, vitaminës B3, vitaminës B5 dhe vitaminës B6.

4. Salmoni është natyralisht i pasur me të gjitha vitaminat B, veçanërisht vitaminën B2, vitaminën B3, vitaminën B6 dhe vitaminën B12.

5. Farat e lulediellit janë një nga burimet më të mira bimore të vitaminës B5. Ju mund të merrni 20% të vlerës së rekomanduar ditore të kësaj vitamine nga vetëm një dorë fara!

6. Zarzavatet me gjethe si spinaqi dhe lakra janë një burim i shkëlqyer i vitaminës B9. Ky është ushqimi i parë që u sugjeroj pacientëve që duan ngrenë humorin./K.C/dritare.net