Na ndiqni edhe në

Shëndet

Një lugë mjaltë në mëngjes, mban sëmundjet larg!

Një lugë mjaltë në mëngjes, mban sëmundjet larg!

Mjalti është ushqimi antibiotik më i shëndetshëm që mund të konsumoni në mëngjeset tuaja. Ne ju këshillojmë ta konsumoni, sidomos në këtë periudhë që koronavirusi është mes nesh. Përveçse është shumë i shëndetshëm, është shumë i shijshëm dhe i kombinueshëm për një mëngjes perfekt.

Një lugë mjaltë në mëngjes, mban sëmundjet larg!

Një lugë mjaltë përmban 64 kalori, nuk ka përmbajtje të kolesterolit, yndyrës dhe sodiumit. Përdorimi i mjaltit në vazhdimësi do t'ju sjellë shumë të mira shëndetësore.

Më poshtë dritare.net ju sjell disa përfitime nga mjalti!

1. Ndihmon në pakësimin e reaksioneve alergjike, pasi ka përmbajtje të polenit.

2. Lufton kundër anemisë.

3. Qetëson kollitjen prandaj preferohet shumë të konsumohet gjatë stinëve të ftohta, gripit dhe ftohjes.

Një lugë mjaltë në mëngjes, mban sëmundjet larg!

4. Ndihmon në mënyrë natyrale të flini më mirë, konsumimi i mjaltit rrit nivelet e seratoninës dhe insulinës, ndërsa trupi sistematikisht i konverton në melatoninë, dhe kjo ndihmon të keni gjumë të rregullt.

5. Konsiderohet si antibiotik natyral, me të mund të mjekoni të djegurat e gjithashtu ka përmbajtje antibakteriale.

Një lugë mjaltë në mëngjes, mban sëmundjet larg!

6. Ka përmbajtje të madhe të antioksidantëve dhe kalciumit prandaj ndikon në përmirësimin e memories.

7. Stimulon apetitin gjithashtu lufton temperaturën, ndërsa konsiderohet si një shërues natyral për lëkurën./K.C/dritare.net