Na ndiqni edhe në

Shëndet

Një ide fantastike si të flemë rehat kur është nxehtë!

Një ide fantastike si të flemë rehat kur është

Si ta ulni temperaturën e trupit dhe të flini gjumë kur është nxehtë? Me siguri sa herë që hyni në det ose liqen për t’u larë fillimisht e lagni qafën me pak ujë. Kjo na ndihmon të mësohemi me temperaturën e ujit. Nga ana tjetër keni vënë re se njerëzit që jetojnë në shkretëtirë hedhin një leckë rreth qafës për ta mbrojtur nga dielli i fortë.

Pjesa e sipërme e qafës është afër qendrës së kontrollit të temperaturës së trupit. Sistemi i termostatit është afër. Për të fjetur mirë, nuk duhet të ketë shumë nxehtësi. Kjo është arsyeja pse nuk është ide e mirë që të ushtroheni para se të shtriheni.

Nga ana tjetër, i ftohti nxit gjumin. Nëse keni vështirësi të flini gjumë, vendosni në qafë një leckë të lagur që e lini në frigorifer gjatë ditës. Ndjenja e freskisë do t’ju ndihmojë të flini si bebe./K.C/dritare.net