Na ndiqni edhe në

Shëndet

Këto ushqime forcojnë zemrën!

Këto ushqime forcojnë zemrën!

Sëmundjet e zemrës janë një nga shkaktarët kryesore të vdekjeve në botë. Ushqimet e shëndetshme ulin riskun e prekjes nga to. Dritare.net ka sjellë për ju një listë të ushqimeve që mbrojnë zemrën dhe na ndihmojnë që për të patur një jetë sa më mirë.

Domatja

Këto ushqime forcojnë zemrën!

Reduktojnë kolesterolin e keq, duke mbajtur larg arterio-sklerozën, informon dritare.net

Hudhra

Këto ushqime forcojnë zemrën!

Edhe pse nuk ka një erë të mirë, hudhra ruan një rol shumë të rëndësishëm për mbrojtjen e shëndetin kardiovaskular, por gjithashtu lufton infeksionet dhe kancerin.

Kanella

Këto ushqime forcojnë zemrën!

Vetëm një lugë gjelle kanellë në ditë, ju ndihmon në uljen e nivelit të kolestrerolit dhe u jep një dozë të shëndetshme antioksidantësh.

Molla

Këto ushqime forcojnë zemrën!

Thonë që një mollë në ditë, mban larg doktorin. Gjithashtu edhe sëmundjet e zemrës. Molla ka përbërës që ndalojnë bllokimin e arterieve./E.B-dritare.net