Na ndiqni edhe në

Shëndet

Ka një zgjidhje për çdo dhimbje koke!

Ka një zgjidhje për çdo dhimbje koke!

Kur jeni me grip apo jeni ftohur, keni probleme me shikimin, apo jeni me perioda, dhimbja e kokës, është krejtësisht normale. Megjithatë, ka faktorë të tjerë më pak të njohur që mund të shkaktojnë këtë dhimbje, prandaj lexoni më tej për të zbuluar se si mund ta lehtësoni dhimbjen e kokës apo edhe ta parandaloni atë.

1. Qëndrimi i keq

Ka një zgjidhje për çdo dhimbje koke!

Pjesa e sipërme e shpinës, shpatullat dhe qafa juaj ndikohen nga qëndrimi i keq, që mund të shkaktojë dhimbje koke. Zakonisht, baza e kafkës është vendi ku ndihet dhimbja, megjithëse herë pas here mund të shpërthejë në fytyrë, veçanërisht në ballë.

Si të parandaloni ose lehtësoni dhimbjen:

Mundohuni të shmangni uljen ose qëndrimin në të njëjtin pozicion për një kohë të gjatë dhe përpiquni të uleni gjithmonë drejt. Gjithashtu, nëse flisni shumë në telefon, mendoni të mbani një kufje të veçantë, pasi mbajtja e telefonit midis kokës dhe shpatullës mund të tendosë muskujt dhe të jetë shkaku i dhimbjes së kokës.

2. Ndryshimi i stinës

Ka një zgjidhje për çdo dhimbje koke!

Ankthi i dimrit është një formë e SAD (çrregullimi emocional sezonal) që shoqërohet me ndryshimin e stinëve. Simptomat e shtuara të ankthit gjatë muajve të dimrit nuk janë diçka e pazakontë dhe mund të jetë sepse zakonisht ekspozohemi më pak në rrezet e diellit, shqetësohemi për qëllimet që nuk arritëm t'i përmbushim dhe shumë arsye të tjera. Dhe, përveç ndryshimeve emocionale dhe të humorit që mund të shkaktojë ankthi, ai gjithashtu mund të jetë arsyeja për dhimbjet tuaja më të shpeshta të kokës.

Si të parandaloni ose lehtësoni dhimbjen:

Marrja e më shumë dritës së diellit do ta ndihmojë trupin tuaj të prodhojë vitaminë D dhe hormone, të tilla si melatonin dhe serotonin, të cilat luajnë një rol të madh si stabilizues të humorit. Ushtrimi, përvojat e reja dhe miratimi i një rutine të re mund të kontribuojnë gjithashtu në lehtësimin e simptomave tuaja të ankthit. Gjithashtu, konsumimi i ushqimeve që janë të pasura me vitaminë D dhe triptofan mund të jenë një plus i madh.

3. Mosngrënia e vakteve të rregullta

Ka një zgjidhje për çdo dhimbje koke!

Nëse keni lënë një vakt dhe nuk keni ngrënë asgjë për një kohë, nivelet e sheqerit në gjak mund të ulen dhe trupi juaj, si përgjigje, do të lëshojë hormone që do të dërgojnë një sinjal në trurin tuaj se jeni të uritur. Këto hormone mund të shtrëngojnë enët e gjakut në trupin tuaj, gjë që shkakton dhimbje koke.

Si të parandaloni ose lehtësoni dhimbjen:

Trupi juaj ka nevojë për një furnizim të qëndrueshëm të energjisë për të funksionuar siç duhet, dhe ushqimi është burimi kryesor. Pra, dhimbjet e kokës që shkaktohen nga mosngrënia e vakteve të rregullta mund të lehtësohen duke ngrënë dhe pirë ujë. Megjithatë, nëse jeni duke përjetuar një migrenë që lidhet me urinë, ngrënia mund të mos jetë e mjaftueshme për të lehtësuar dhimbjen, por disa njerëz zbuluan se konsumimi në sasi të vogla të kafeines, mund të ndihmojë.

4. Moti i ftohtë

Ka një zgjidhje për çdo dhimbje koke!

Moti i ftohtë mund të shkaktojë rënie të presionit barometrik, gjë që mund të provokojë dhimbje në vesh ose sinus. Përveç kësaj, nëse ajri i ftohtë është i thatë, ai mund të thajë disa membrana sinusale dhe të shkaktojë dhimbje koke dhe të përkeqësojë migrenën. Njerëzit me fibromialgji (një sindrom dhimbjeje kronike) janë veçanërisht në rrezik të përjetojnë dhimbje koke për shkak të ndryshimeve të motit.

Si të parandaloni ose lehtësoni dhimbjen:

Një dietë e ekuilibruar, qëndrimi i hidratuar, menaxhimi i stresit dhe pushimi i mjaftueshëm janë të gjitha gjërat që mund t'ju ndihmojnë të lehtësoni ose parandaloni dhimbjet e kokës.

5. Relaksimi pas stresit

Ka një zgjidhje për çdo dhimbje koke!

A ndiheni mirë nga e hëna në të premte pavarësisht orarit të ngjeshur, por të shtunën zgjoheni me një dhimbje koke të fortë? Kjo sepse tensioni që keni grumbulluar gjatë javës ulet dhe nivelet e hormoneve të stresit bien. Kjo mund të çojë në një çlirim të shpejtë të neurotransmetuesve që dërgojnë impulse në enët e gjakut, duke i urdhëruar ato të ngushtohen dhe më pas të zgjerohen, gjë që shkakton dhimbje koke.

Si të parandaloni ose lehtësoni dhimbjen:

Mundohuni të shmangni gjumin gjatë fundjavës. 8 orë gjumë janë më se të mjaftueshme që trupi juaj të pushojë siç duhet, kështu që gjumi i tepërt mund të çojë në dhimbje koke./Bright Side/Dritare.net