Na ndiqni edhe në

Shëndet

Ja sa kohë mund të duhet, që e gjithë bota të vaksinohet kundër Covid-19

Ja sa kohë mund të duhet, që e gjithë bota të

Të gjithë janë me sytë nga vaksina, si shpëtimi i vetëm, nga kjo luftë me koronavirusin. Por ndonëse një vaksinë mund të jetë gati për pak muaj, shpëtimi nga virusi, duket se do ende kohë.

Aktualisht, janë disa vaksina që po kryejnë provat klinike në Fazën e tretë. Trump është zotuar se në nëntor do të ketë gati një vaksinë kundër virusit, por shpresat janë të pakta.

Nga ana tjetër, prodhuesi më i madh i vaksinave në botë, Instituti Serum, thotë duhet mjaft kohë që e gjithë bota të vaksinohet. Të paktën deri në 2024 nëse vaksina kërkon dy doza. Dhe ky afat nëse vaksina do të jetë e disponueshme këtë vit./L.F-dritare.net