Na ndiqni edhe në

Shëndet

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse filloni të hani qepë më shpesh!

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse filloni të hani

Ajo që ju bën të qani, ju bën më të fortë. Kjo është ajo që tregon konsumimi i qepës. E pasur me vitamina dhe lëndë ushqyese që përmirësojnë shëndetin tuaj nga koka te këmbët, qepët janë në të vërtetë një superushqim që do të bëjë mrekulli për ju nëse konsumohet çdo ditë.

1. Ato mund të rritin dendësinë e kockave. Ngrënia e një qepë çdo ditë për një muaj rrit dendësinë e kockave tuaja me 5% në krahasim me ata që nuk e hanë.

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse filloni të hani

2. Ato mund të zvogëlojnë nivelet e kolesterolit dhe të mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme.

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse filloni të hani

3. Ndihmojnë në tretjen e ushqimit.

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse filloni të hani

4. Ato mund të zvogëlojnë dëmtimin e qelizave dhe të rrisin antioksidantët.

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse filloni të hani

5. Mund të përmirësojnë shikimin dhe shëndetin tuaj oral. Vetitë e tyre antimikrobike mund të forcojnë edhe dhëmbët. Qepët përmbajnë "quercetin", një substancë që lufton kataraktin dhe i mban të sigurt sytë tuaj.

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse filloni të hani

6. Përmirësojnë edhe cilësinë e gjumit. Qepët kanë fibra dietike, të cilat promovojnë edhe mirëqenie të zorrëve dhe lehtësojnë stresin.

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse filloni të hani

7. Ata mund të luftojnë plakjen dhe të përmirësojnë lëkurën. Të pasura me vitamina A, C dhe E, mund t’ju ​​ndihmojnë të kini lëkurën e përsosur me shkëlqim që dëshironi. Ato reduktojnë puçrrat dhe nëse aplikoni pak xhel qepe te plagët, mund t’i lehtësojë pak./K.C/dritare.netJa çfarë i ndodh trupit tuaj nëse filloni të hani