Na ndiqni edhe në

Shëndet

Çfarë është dieta ketogjenike dhe si ndihmon në menopauzë!

Çfarë është dieta ketogjenike dhe si ndihmon në

Ajo që hani mund të zvogëlojë dhe përkeqësojë simptomat e menopauzës. Nxehje të nxehta, perioda të parregullta, dhimbje dhe shtim në peshë. Disa gra e kanë më keq se të tjerat, por menopauza na ndodh të gjithëve dhe nuk është e këndshme.

Si të zbutni simptomat? Provat e reja sugjerojnë se dieta ketogjenike mund të jetë zgjidhja.

Ju ndoshta e dini se menopauza do të thotë se prodhimi i hormoneve është ngadalësuar dhe vezoret kanë ndaluar së prodhuari estrogjen dhe progesteron. Shumë pak gra e kalojnë këtë përvojë. Por ka prova të reja bindëse që dieta mund të lehtësojë përvojën e menopauzës. E bërë në mënyrë korrekte, dieta me shumë yndyrë dhe me pak karbohidrate është një nga mënyrat më të besueshme për të rivendosur ekuilibrin hormonal. Dieta me pak karbohidrate ofron shumë përfitime shëndetësore, nga humbja e peshës dhe kontrolli i sheqerit në gjak deri te ulja e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare.

Për shembull, dieta tradicionale amerikane është e pasur me karbohidrate. Mund të shkaktojë probleme me funksionin e insulinës, duke përfshirë ndjeshmërinë e reduktuar ndaj insulinës dhe rezistencën ndaj insulinës. Çështjet e insulinës mund të shkaktojnë shtim në peshë, gjë që përkeqëson simptomat e menopauzës. Por për shkak se keto redukton marrjen e karbohidrateve, ndihmon në balancimin e hormoneve si insulina për të përmirësuar funksionin e insulinës dhe, për rrjedhojë, zbut simptomat e menopauzës shumë shpejt. Për më tepër, keto ushqen trurin në mënyrë më efikase sesa dietat e rregullta, sepse përdor ketone, jo glukozë. Fatmirësisht, ka prova shkencore që dieta ketogjenike mund të shkaktojë humbje të shpejtë dhe të shëndetshme të peshës, madje edhe për gratë në menopauzë.

Me fjalë të tjera, dieta keto ju mban të ngopur dhe të kënaqur dhe parandalon urinë. Një dietë standarde ketogjenike është një mënyrë e shkëlqyer dhe e drejtpërdrejtë për të ndaluar shtimin në peshë dhe për të larguar peshën e padëshiruar trupore. Dieta ketogjenike eliminon problemin e glukozës. Megjithëse kërkimet shkencore nuk janë 100% përfundimtare, dietat me yndyrë të lartë zakonisht lidhen me hormonet seksuale më të larta, siç është estrogjeni. Ka prova që kjo mund të rrisë dëshirën seksuale dhe të luftojë epshin e ulët. Ky është informacion jetik për gratë në menopauzë dhe ato që përjetojnë simptoma të menopauzës, sepse atëherë estrogjeni (dhe libido) fillon të bjerë.

Duke ndihmuar në mbështetjen e ekuilibrit të estrogjenit, dieta keto mund të na ndihmojë të mbajmë një marrëdhënie të shëndetshme seksuale dhe të shmangim simptomat e padëshiruara si thatësia vaginale./M.K-dritare.net