Na ndiqni edhe në

Shëndet

E fortë por kaq e brishtë/ Ja cilat janë komplikimet që mund të kalojë zemra!

E fortë por kaq e brishtë/ Ja cilat janë komplikimet që mund

Sëmundjet e zemrës nuk bëjnë dallime. Ato janë shpesh shkaku kryesor i vdekjes për disa popullata.

Sëmundjet e zemrës përfshijnë një gamë të gjerë problemesh kardiovaskulare. Disa sëmundje dhe gjendje bien nën ombrellën e sëmundjeve të zemrës.
Komplikimet e sëmundjeve të zemrës përfshijnë:

·Infrakt. Një nga ndërlikimet më të zakonshme të sëmundjeve të zemrës, dështimi i zemrës ndodh kur zemra juaj nuk mund të pompojë mjaftueshëm gjak për të përmbushur nevojat e trupit tuaj. Dështimi i zemrës mund të rezultojë nga shumë forma të sëmundjeve të zemrës, duke përfshirë defekte të zemrës, sëmundje kardiovaskulare, sëmundje valvulare të zemrës, infeksione të zemrës ose kardiomiopati.

·Atak ne zemer. Një mpiksje gjaku që bllokon rrjedhjen e gjakut përmes një ene gjaku që ushqen zemrën shkakton një atak në zemër, ndoshta duke dëmtuar ose shkatërruar një pjesë të muskulit të zemrës. Arterioskleroza mund të shkaktojë një atak në zemër.

·Goditja në tru. Faktorët e rrezikut që çojnë në sëmundje kardiovaskulare mund të çojnë gjithashtu në një goditje ishemike, e cila ndodh kur arteriet e trurit tuaj ngushtohen ose bllokohen në mënyrë që shumë pak gjak të arrijë në trurin tuaj. Goditja në tru është një urgjencë mjekësore – indet e trurit fillojnë të vdesin brenda vetëm pak minutave pas një goditjeje.

·Aneurizma. Një ndërlikim serioz që mund të ndodhë kudo në trupin tuaj, një aneurizëm është një fryrje në murin e arteries tuaj. Nëse një aneurizëm shpërthen, mund të përballeni me gjakderdhje të brendshme kërcënuese për jetën.

·Sëmundja e arterieve periferike. Kur zhvilloni sëmundje të arterieve periferike, ekstremitetet tuaja - zakonisht këmbët tuaja - nuk marrin rrjedhje të mjaftueshme të gjakut. Kjo shkakton simptoma, më së shumti dhimbje në këmbë gjatë ecjes (klaudikacion). Arteroskleroza gjithashtu mund të çojë në sëmundje të arterieve periferike.

·Arrest kardiak i papritur. Arresti i papritur kardiak është humbja e papritur dhe e papritur e funksionit të zemrës, frymëmarrjes dhe vetëdijes, e shkaktuar shpesh nga një aritmi. Arresti i papritur kardiak është një urgjencë mjekësore. Nëse nuk trajtohet menjëherë, rezulton në vdekje të papritur kardiake./M.K/dritare.net