Na ndiqni edhe në

Shëndet

Bëni këto ushtrime në darkë dhe do të flini si qengja!

Bëni këto ushtrime në darkë dhe do të flini si qengja!

Shtriheni në një krevat të rehatshëm, duke pritur për një gjumë me ëndrra të bukura, por ka diçka që nuk shkon? Nëse shtriheni dhe sado që përpiqeni nuk ju zë gjumi, mos pini ilaçe, më mirë bëni ushtrime. Por çfarë ushtrimesh? Janë super të thjeshta dhe dritare.net i ka sjellë për ju. Me këto ushtrime, do të flini gjumë sapo të vini kokën në jastëk.

-Ç'tensiononi muskujt tuaj! Shtrihuni me kurriz në një tapet të vogël stërvitjesh. Ngrini këmbët dhe duart lart. Qëndroni për 60 sekonda në këtë pozicion. Trupi juaj do të çlodhet, toksinat largohen, po ashtu edhe pagjumësia.

Bëni këto ushtrime në darkë dhe do të flini si qengja!

-Shtrihuni me shpinë. Mblidhini këmbët nga ana poshtë dhe vendosini anash kurrizit, deri te vithet. Shtrijini më pas krahët në pozicion të drejtë! Kështu do të çlodhni këmbët, ulet tensioni i gjaku. Qëndroni në këtë pozicion për 30-60 sekonda.

Bëni këto ushtrime në darkë dhe do të flini si qengja!

-Uluni në dysheme! Shtrijini këmbët, duart kalojini poshtë vitheve, shtrini qafën, sikur doni të bëni urën, por pa ngritur këmbët. Qëndroni në këtë pozicion për 30-60 sekonda.

Bëni këto ushtrime në darkë dhe do të flini si qengja!

Me këtë pozicion do të largoni lodhjen kronike dhe rritet prodhimi i melatoninës, hormonit që është përgjegjës për një gjumë të mirë, shkruan dritare.net

-Shtrihuni me shpinë, mblidhni pak gjunjët. Shputat e këmbëve bashkojini me njëra-tjetrën. Duart lëshojini në anë të trupit. Ky ushtrim ul presionin e gjakut, ngadalëson rrahjet e shpeshta të zemrës, dhe heq dhimbjen e kokës. Qëndroni në këtë pozicion për 2-3 minuta.

Bëni këto ushtrime në darkë dhe do të flini si qengja!

-Shtrihuni me shpinë, ngrijini këmbët lart. Gjunjët çojini te gjoksi dhe me duar kapni shputat e këmbëve. Qëndroni në këtë pozicion për 1-2 minuta. Ky pozicion do t'ju ç'tensionojë shpinën dhe vithet. Si dhe ul stresin e ankthin.

Bëni këto ushtrime në darkë dhe do të flini si qengja!

-Pozicioni tjetër është i lehtë fare. Shtrihuni me shpinë, shtrijini këmbët te muri i shtëpisë. Qëndroni në këtë pozicion për 5 deri 10 minuta.

Bëni këto ushtrime në darkë dhe do të flini si qengja!

-Ushtrimi i fundit është edhe më i thjeshtë. Ju duhet vetëm një karrige, ose stol. Siç jeni në këmbë, përkuleni shpinën, vendosini duart mbi jastëkun që ndodhet në karrige dhe uleni kokën mbi to. Qëndroni në këtë pozicion për 30-60 sekonda./K.C/dritare.net

Bëni këto ushtrime në darkë dhe do të flini si qengja!