Na ndiqni edhe në

Shëndet

6 faktorë që ju shtojnë rrudhat në lëkurë!

6 faktorë që ju shtojnë rrudhat në lëkurë!

Sipas studimeve të shumta, dita, lloji i sapunit, madje edhe zakonet e përditshme mund ta rrudhosin lëkurën. Nëse dimë çfarë ushqimesh të hamë, si ta zgjedhim larësin e fytyrës, si të ndryshojmë rutinën e përditshme mund të shmangin plakjen para kohe të lëkurës. Ndaj dritare.net ka sjellë për ju 6 faktorë që çojnë në rrudhosje të lëkurës, të cilat nuk duhet t'i bëni më.

1- Mungesa e gjumit çon në dehidratim të lëkurës. Nëse flini më pak se 5 orë në ditë do të humbisni ujë dhe do të ulen barrierat e lëkurës. Nëse relaksoheni, flini sa duhet, do të keni fytyrë të ripërtërirë.

6 faktorë që ju shtojnë rrudhat në lëkurë!

2. Mungesa e antioksidantëve lidhet me formimin e më shumë rrudhave. Prandaj hani karota, kunguj, domate, perime me gjethe. Mirë bëni nëse përfshini vajin e ullirit në dietë.

6 faktorë që ju shtojnë rrudhat në lëkurë!

3. Edhe mishi i kuq shkakton rrudha. Hani më pak mish të pjekur a të skuqur, ose futeni në supa

6 faktorë që ju shtojnë rrudhat në lëkurë!

3. Dushi i nxehtë dhe sapuni ta bëjnë lëkurën e thatë. Dhe dihet që fytyra e thatë krijon më shumë rrudha. Zëvendësojini sapunët me përbërës më natyralë dhe lajeni fytyrën me ujë të vakët.

6 faktorë që ju shtojnë rrudhat në lëkurë!

5. Dietat mono ndikojnë në procesin e plakjes së lëkurës. Çelësi për këto dieta është t'i përjashtoni të gjitha produktet, përveç njërit. Kjo çon në një çekuilibër të proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve, gjë që ul aftësinë e lëkurës për t'u vetëshëruar. Sipas një studimi, karbohidratet janë më të rëndësishmet për gratë, ndërsa burrat duhet të hanë mjaftueshëm proteina për të qëndruar më të rinj.

6 faktorë që ju shtojnë rrudhat në lëkurë!

6. Mungesa e proteinave parandalon qelizat e lëkurës të rinovohen./K.C/dritare.net

6 faktorë që ju shtojnë rrudhat në lëkurë!