Na ndiqni edhe në

Shëndet

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të sheshtë

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të

Nëse gjithmonë keni dashur një bark të sheshtë, lexoni artikullin e përgatitur nga dritare.net dhe shumë shpejt ëndrra juaj do bëhet realitet. Ne ju sjellim ushqimet që ju nuk duhet të hani, nëse doni që shtresa dhjamore në bark të zhduket.

1. Ushqimet pa sheqer

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të

Ushqimet pa sheqer janë për diabetikët, jo për njerëz që duan të humbin peshë. Të tilla ushqime nuk kanë sheqer, por kanë kalori.

2. Ushqimet që shkaktojnë fryrje

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të

Shmangni ushqimet që shkaktojnë fryrje. Për shembull, lakrën, fasulet, bizelet dhe pijet e gazuara.

3. Akulloret

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të

Kremrat e akulloreve përmbajnë shumë sheqer dhe yndyra, kështu nëse doni bark të sheshtë, qëndroni larg akullores.

4. Patate të skuqura

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të

E dini të gjithë që ushqimi i skuqur nuk është i mirë për humbjen e peshës, por patatet e skuqura janë plot me yndyrë dhe kalori.

5. Majoneza

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të

Majoneza përmban 80% yndyrë, dhe bëni mirë ta zëvendësoni me salcë kosi.

6. Fast-Food

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të

Takos, hamburger, picat, patatet e skuqura janë të shijshme, por përmbajnë shuam kalori. Harrojeni barkun e sheshtë, nëse vazhdoni të hani në fast-food-e.

7. Kripa e tepërt

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të

Eliminoni kripën e tepërt, për të shmangur fryrjen e barkut.

8. Çamçakëz

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të

Nëse përtypni një çamçakëz, ju i jepni sinjal trurit, ndjenjën e urisë.

9. Pijet freskuese

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të

Pijet freskuese përmbajnë sheqer. Këto pije ngadalësojnë metabolizmin dhe do ju ndihmojnë të fitoni të shumë peshë.

10. Pijet alkoolike

Alkooli përmban shumë kalori dhe sheqer. Pirja e pijeve alkoolike rrit oreksin dhe çon në uri. Prandaj shmangni pirë alkool ndërsa ndiqni një dietë./E.B-dritare.net

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të