Na ndiqni edhe në

Politikë

Teatri/ Rama: Beteja ime ka nisur 21 vjet më parë. Yjet e skenës u shuan pa shijuar një shfaqje në kushte normale!

Teatri/ Rama: Beteja ime ka nisur 21  vjet më parë. Yjet e skenës

Kryeministri Edi Rama, këtë mëngjes përmes një statusi në rrjetet sociale, ka reaguar sërish lidhur me çështjen e Teatrit Kombëtar. Ai shkruan se beteja e tij për reformimin e sistemit teatror shqiptar, ka nisur që para 21 vjetëve, asokohe kur mbante postin e ministrit të kulturës. Këto 20 vjet janë shkuara kot shkruan Rama, ku as publiku artdashës dhe as yjet shqiptare, nuk shijuan dot kurrë nje? shfaqje ne? kushte normale!

“Dje, duke vizituar kantierin e Teatrit te? ri te? Operas dhe Baletit, ku po pe?rfundon nje? transformim fantastik brenda asaj hapesire deri dje te? degraduar qe? turpe?ronte Shqipe?rine? e shtetin e saj, m'u kujtua qe? 21 vjet me? pare?, tamam ne? te? nje?jtin vend mbi skene?, nisi beteja publike pe?r reformimin e sistemit teatror shqiptar dhe rinde?rtimin me themel te? skene?s kombe?tare e te? vete? Teatrit Kombe?tar...

Sa shume? energji te? harxhuara e vite te? humbura kot për komunitetit tone? teatror, që qysh atëherë kaloi edhe 20 vjet të tjera në kushtet e një mizerjeje pa të dytë në Europë dhe sa keq pe?r publikun artdashe?s, qe? nuk pati dot kurre? munde?sine? te? shijonte artet skenike ne? kushte dinjitoze as ne? TKOB e as ne? Teatrin Kombe?tar!

Sa keq qe? te?re? ato yje te? skene?s sone? kombe?tare u shuan, pa punuar dot nje? dite? në një skenë normale dhe nje? gjenerate? e te?re? u moshua, pa shijuar dot kurre? nje? shfaqje ne? kushte normale!

Skenat e reja kombe?tare, kjo e Operas e Baletit dhe ajo e Teatrit Kombe?tar, pe?rveç te? tjerash do t'i ndihmojne? edhe disa të rinj që gabimisht u janë "bashkuar" ca politikanëve e partive si tallashi e teneqeja e ngrehinës së shembur, te? kuptojne? nese?r pse sot ia fusin krejt kot, kur revoltohen pe?r monumentin imagjinar qe? mbajti peng artet skenike, komunitetin teatror dhe debatin pe?r Teatrin e Ri Kombe?tar, tash 21 vjet”, shkruan Rama në facebook./L.F-dritare.net