Na ndiqni edhe në

Politikë

Rudina Hajdari: Nuk kam besim te Rama. Listat duhet të hapen 100%

Rudina Hajdari: Nuk kam besim te Rama. Listat duhet të hapen 100%

Deputetja Rudina Hajdari ka kërkuar nga Kuvendi hapjen 100% të listave, gjatë fjalës së saj në Kuvend.

Ajo tha se nuk kishte besim te kryeministri Edi Rama, dhe i bëri thirrje të flasë realist për hapjen e listave dhe jo në mënyrë fiktive.

Tani është momenti që të gjithë të na mbështesin në këtë betejë, hapjen e listave, që do të thellonte demokracinë në shtetin shqiptar.

Kam besim te BE-ja, te fryma perëndimore, e aleatëve të Shqipërisë, që në momentin që qëndruam në parlament e përshëndetës dhe tani të dëshmojnë mbështetjen për opozitën parlamentare. Opozita mori një betejë për ta demokratizuar më shumë këtë vend.

Tani janë para dy zgjedhjeve, nëse kjo opozitë nuk ka rëndësi, atëherë ikim të gjithë sillemi si ata që ishin jashtë dhe të mos votojmë asgjë, por nëse në këtë Kuvend kërkohet vota jonë duhet të jemi të vetëdijshëm opozita ka votat e saj dhe nuk ka për t'i çuar dëm në interesat e ngushta të disa personave.

Pa luftën e betejën e Rudina Hajdarit, Murrizit, Gjonit, Përmetit dhe shoqërisë civile, unë nuk besoj se kjo betejë do të shkonte deri në këtë pikë.

Unë nuk kam besim te Edi Rama, prandaj kam një thirrje për të, të vijë në Kuvend, të flasë realisht, nëse flasim realisht për hapjen e listave dhe jo fiktive, nëse flasim për hapjen e listave, t'i hapim 100% edhe gratë të konkurrojnë. Mos të ndodhë në mënyrë fiktive o do të rreshtoheni për këtë“, tha Hajdari./E.B-dritare.net