Na ndiqni edhe në

Politikë

Basha në Devoll: Fermerët i gjeta të dëshpëruar, por ne do t'i subvencionojmë në bazë të prodhimit!

Basha në Devoll: Fermerët i gjeta të dëshpëruar, por ne

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, përmes një postimi në Facebook, tregon se ka zhvilluar një takim me fermerët e Devollit.

Basha shkruan se ata i gjeti të dëshpëruar, por sërish ishin krenarë për prodhimet e tokave të tyre.

Kreu demokrat shkruan se qeveria i ka braktisur, ndërsa premton se kur PD të vijë në pushtet do t'i subvencionojënë bazë të prodhimit, me investime në infrastrukturën rurale dhe me hapjen e aksesit në tregje.

Basha në Devoll: Fermerët i gjeta të dëshpëruar, por ne

"Fushat e Devollit janë magjepsëse, nga puna e jashtëzakonshme e fermerëve punëtorë të kësaj zone. Pavarësisht vështirësive të shumta, ata vazhdojnë ta punojnë tokën, duke derdhur mund e djersë, por në fund nuk arrijnë të mbulojnë as kostot.

Të dëshpëruar i gjeta fermerët e Devollit, të cilët ishin detyruar të hidhnin tonalata prodhime të tyre edhe këtë vit.

Me krenari dhe revoltë më treguan se sa i mirë është prodhimi i këtij viti, por sesi nuk kishte treg për të, sepse prodhimi i ardhur nga jashtë mbyste tregun.

Kostoja e prodhimeve të tyre është e lartë dhe mbështetja nga shteti zero. Pesticidet që i blejnë dyfish më shumë se në Greqi janë të një cilësie të keqe, çmimi i naftës është më i shtrenjti në rajon dhe grumbullimi e aksesi në treg kontrollohet nga pak duar. Fermerët më treguan se e shisnin kilen e qershive 500 lekë (të vjetra) aq sa ishte dhe kosto, ndërkohë që në Tiranë e qytete të tjera, të njëjtat qershia shiten me mbi 1500 lekë (të vjetra).

Në 7 vjet kjo qeveri është tallur me mundin dhe djersën e shqiptarëve. U premtoi fermerëve çmim të diferencuar për karburantet në bujqësi, por u rriti taksat dhe e bëri naftën me çmimin më të lartë në Europë.

Premtoi se në çdo arë do të kishte ujë për të vaditur, por nuk bëri asnjë investim; fermerët janë detyruar të marrin kredi dhe të investojnë vetë.

Qindra milionë euro jep RAMAVIRUSI me tendera korruptive, që përfundojnë gjithmonë në xhepat e 5 oligarkëve, ndërkohë që fermerët vuajnë për rrugë, ujë, energji, karburant, subvencione dhe mbështetje.

Ne do ta nxjerrim Shqipërinë nga kthetrat e RAMAVIRUSIT dhe një grushti oligarkësh.

Ne do të akordojmë së paku 100 milionë euro subvencione të drejtpërdrejta për fermerët shqiptarë. 50 milionë euro do të investohen çdo vit për infrastrukturën bujqësore. Do të heqim taksën "Rama" për naftën që është haraç i rëndë për fermerët.

Fermerët në Devoll më kërkuan t'i ndihmojmë për ndërtimin e frigoriferëve të përbashkët. Ekspertët tanë do të ulen të shikojnë dhe të bisedojnë me ta, për të parë praktikat më të mira të mbështetjes për këtë infrastrukturë.

Ne nuk premtojmë mrekulli, por normalitet. Me subvencione direkte për fermerët, në bazë të prodhimit, me investime në infrastrukturën rurale dhe me hapjen e aksesit në tregje, ne do të bëjmë gjithçka që prodhimi vendas të jetë i pakonkurreshëm nga eksportet sa u përket kostove, dhe do të mundësojmë eksportin e tyre.

Mirëqenia e fermerëve shqiptarë që përbëjnë gjysmën e popullsisë, do të ndihmojë në rritjen e ekonomisë dhe punësimit e mirëqenies për çdo shqiptar", shkruan Basha, E.B-dritare.net

Basha në Devoll: Fermerët i gjeta të dëshpëruar, por ne