Na ndiqni edhe në

Opinione

Nuk e ke me Portin, e ka me Lulin

Nuk e ke me Portin, e ka me Lulin

Nga Mero Baze

Sali Berisha tani ka vetëm një ëndërr, të mbajë të bashkuar në sytë e publikut Edi Ramën me Lulzim Bashën. Egërsia e tij teatrale sot në foltoren e Kuvendit, nuk lidhet me projektin e zhvillimit të Portit të Durrësit, por siç e tha dhe ai vetë, me faktin se ai po “rrëmbehet” nga “Klani Rama” dhe “Klani Basha”. Kjo histori është transformuar muaj pas muaji, një herë nga Basha, pastaj nga vëllezërit Kariç, pastaj nga Lukashenko, sipas nevojave të Berishës.

Por sot kishte nevojë përsëri që Porti të ndahej me Lulzim Bashën. Arsyeja ishte se Enkelejd Alibeaj kishte njoftuar shpalljen e kandidatëve të Partisë Demokratike për zgjedhje. Madje i pari në Mallakastër kishte deklaruar kandidaturën botërisht.

I tërbuar, me sytë e skuqur, ai filloi të akuzojë që ata janë kandidatë të Edi Ramës dhe se ata po ndajnë bashkë Portin e Durrësit.

Porti i Durrësit shërben thjesht si ilustrim i “ndarjes së plaçkës”, pasi është e vetmja mënyrë që ta demonizojë kandidimin në zgjedhje të Partisë Demokratike përkundër “Foltores”. Ajo është pika e vdekjes që atë e paralizon dhe e çon në shtëpi si humbës historik të opozitës. Ndaj gjithë egërsinë e ka me faktin që grupi i Bashës po nxjerrë kandidatë. Ky është ai momenti kur atij i heq stolin me litar në qafë.

Për të kuptuar se sa klientelist dhe gjobaxhi është në këtë histori, mjafton të shikosh historinë e tre porteve të mëdha të Shqipërisë, që po kthehen në porte turistike.

Porti i Sarandës, është marrë nga dy biznesmenë të mëdhenj, Shefqet Kastrati dhe Artan Dulaku, me dy kompanitë e tyre. Përveç portit turistik, ata kanë marrë si koncesion nga qeveria të zhvillojnë një sipërfaqe të madhe rezidenciale dhe hotele, që do të mundësojnë financimin e investimit. Asnjë fjalë kundër tyre. Dhe shumë mirë që nuk spekulon.

Portin e Vlorës, një nga portet më të mëdha në Shqipëri historikisht, e ka marrë Zamir Mane dhe dy- tre kompani të tjera shqiptare si nënkontraktorë. Asnjë fjalë kundër tyre. Dhe shumë mirë që nuk spekulon.

Portin e Durrësit e ka marrë një nga 4 kompanitë më të mëdha të botës, por Berishës i duhet të ketë pjesë dhe Lulzim Basha, se nuk ja dalin dot ata.

Kjo tregon se ai nuk ka asgjë kundër politikës së zhvillimit të porteve duke ua dhënë biznesmenëve me koncesion. Kjo tregon se ai nuk ka asgjë me ata që quhen oligarkë në Shqipëri dhe që në fakt nuk janë, kur sillen mirë me të dy palët. Për të është problem vetëm Porti i Durrësit, pasi fëmijët e tij i kanë kërkuar ryshfet kur ishte në pushtet dhe që tani mendon se në vend të fëmijëve të tij dikush tjetër po i merr këto lekë.

Por mbi të gjitha i duhet ortak Lulzim Basha në këtë histori, se ndryshe nuk ka si i motivon demokratët kundër tij, meqë grupimi i tij po bëhet gati të nxjerrë kandidatë.

Ndaj nuk është e nevojshme që Berisha të sqarohet për akuzat që bën dhe broçkullat që thotë. Nuk është e nevojshme të kompleksohesh prej tij, pasi është tërbuar nga mungesa e perspektivës së tij në politikë. Mjafton të bësh atë gjë që atë e tërbon më shumë se gjithçka. Dhe ajo është të sillesh si një parti që nuk ke punë me të dhe të kandidosh. Është kjo që e tërbon, jo zhvillimi i porteve. Kandidimi i PD është plaga që i dhemb më shumë./gazetatema