Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Zara përdor imazhin e viktimave në Gaza, për reklamimin e koleksionit të ri!

Zara përdor imazhin e viktimave në Gaza, për reklamimin e

Kompania e veshjeve Zara u përfshi në një krizë, pas publikimit të fushatës së saj të fundit për koleksionin e ri "Xhaketa". Fushata, e cila synon të nxjerrë në pah përshtatshmërinë e veshjes, ka ngjallur zemërim publik për shkak të imazheve të luftës në Gaza.

Zara pohon se fokusi i fushatës është te dizajni, por imazhet e përshkruara shkaktuan reagime të forta. Në mediat sociale përdoruesit shprehën zemërimin dhe neverinë e tyre, duke u zotuar të bojkotojnë markën. Deklarata e një përdoruesi i bëri jehonë ndjenjave të shumë njerëzve: "E tmerrshme. Bojkotoni. Bëjeni për jetën në Gaza. Jeni demonë të neveritshëm. Nuk mund ta besoj atë që po shikoj."

Imazhet në fjalë përfshijnë portretizime shqetësuese që ngjajnë me veshjen e varrimit islamik (qefin) dhe një hartë të përmbysur të Palestinës. Kritikët akuzuan Zarën për shfrytëzimin e ngjarjeve tragjike për qëllime marketingu.

Zara përdor imazhin e viktimave në Gaza, për reklamimin e

Një përdorues komentoi:

"A mendoni se janë vrarë 20,000 njerëz dhe është normale që ju të përdorni vdekjen e tyre si një metodë marketingu? Mos dilni dhe thoni se nuk keni dashur të...bla bla bla. Neveri"

Pavarësisht protestave publike, Zara ende nuk ka dhënë një përgjigje apo deklaratë në lidhje me polemikat. Kjo nuk është hera e parë që Zara përballet me dënime lidhur me konfliktin Izrael-Palestinë. Në tetor 2022, palestinezët nisën një fushatë bojkotimi pasi mbajtësi i ekskluzivitetit të Zara në Izrael shprehu mbështetje për partinë ekstremiste të Forcave Hebraike.

Degët e Zara-s në territoret e pushtuara thuhet se pësuan humbje të konsiderueshme financiare për shkak të bojkotit. Polemika e fundit intensifikon shqyrtimin e qëndrimit të Zara-s për çështje të ndjeshme gjeopolitike dhe ngre pyetje në lidhje me ndërthurjen e modës, politikës dhe konsideratave etike. Ndërsa konsumatorët bëjnë thirrje për llogaridhënie, gjigandi i modës lundron në një terren sfidues ku përgjegjësia sociale dhe imazhi i markës varen në balancë./L.F-dritare.net