Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Virologu italian: Mbyllja na mbron, kufizon qarkullimin e Covid-19

Virologu italian: Mbyllja na mbron, kufizon qarkullimin e Covid-19

Drejtori i Departamentit të Sëmundjeve Infektive në spitalin “Luigi Sacco” në Milano, Massimo Galli është shprehur se izolimi ka kufizuar qarkullimin e virusit, por megjithatë ekuilibri është i brishtë. Në një intervistë për Corriere della Sera, Galli u shpreh se, virusi nuk u shua kurrë dhe se rritja e moshës mestarë të rasteve të reja tregon që infeksioni është përhapur në kontekstin familjar.

"Përshtypja ime personale është se bllokimi siç e kemi jetuar dhe vuajtur, më rigoroz se kudo tjetër, ka kufizuar qarkullimin e virusit në disa pjesë të Italisë. Disa rajone nuk kanë pasur raste të reja për një kohë të caktuar. Kjo ndërhyrje radikale na dha një lloj vale të gjatë mbrojtjeje, por ekuilibri është i brishtë. Pas një vere jo të kujdesshme në shumë pjesë të vendit ka pasur një rifillim të infeksioneve. Virusi nuk u zhduk kurrë. Rritja e moshës mesatare të rasteve tregon që infeksioni është përhapur në kontekstin familjar. Shifrat deri më tani janë të qëndrueshme.”, u shpreh specialisti i sëmundjeve infektive, informon dritare.net

Sa i përket ndikimit nga hapja e shkollave, Galli thotë se:

“Do të shihet në dy ose tre javët e ardhshme. Tani është herët. Disa prej shkollave rifilluan mësimin në 14 shtator, të tjerat pas votimeve. Franca rihapi shkollat ​​15 ditë më herët. Por nuk mendoj se situata e tyre përcaktohet nga ky element.”

Së fundmi është thënë se virusi ka ndryshuar dhe mutacionet e tij e bëjnë më infektues. Pyetjes nëse ka ndryshuar virusi, Galli i përgjigjet:

"Ai thjesht erdhi në vëmendjen tonë atëherë. Vala e parë u gjenerua nga një tendosje e vetme virale, me kapacitet më të madh infektiv dhe difuz. Çështja është ai që e merr. Nëse jeni i moshuar dhe keni patologji, mund të ketë pasoja të rënda. Disa studime, siç është ai i kryer në Castiglione d’Adda, na tregojnë se të rinjtë dhe fëmijët infektohen më pak sesa të moshuarit. Një informacion i rëndësishëm tani që nisën dhe shkollat. Por nëse fëmija infektohet, ai mund ta përhapë virusin në familje.”/Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net