Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Virologia, Ilaria Capua: Mos lëvizni nëse keni ethe, aq më pak në kohë pandemie!

Virologia, Ilaria Capua: Mos lëvizni nëse keni ethe, aq më pak

Virologia e njohur italiane, Ilaria Capua ka dhënë një këshillë për qytetarët, sa i përket koronavirusit. Drejtoresha e Qendrës Shëndetësore në Universitetin e Floridës ka komentuar atë çfarë ndodhi së fundmi në Veneto, ku një sipërmarrës u kthye nga Serbia dhe më pas rezultoi pozitiv ndaj Covid-19, i injoroi simptomat dhe refuzoi shtrimin në spital. Capua shkruan në Twitter se:

"Sa i përket menaxhimit të shëndetit publik. Mos lëvizini nëse keni ethe! Aq më pak gjatë një pandemie.”

Sipërmarrësi është në kujdes intensiv, ai infektoi edhe 5 persona të tjerë.

Personi që e infektoi në Serbi, humbi jetën./K.C/dritare.net