Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Vijon të rritet numri i viktimave nga tërmeti në Turqi!

Vijon të rritet numri i viktimave nga tërmeti në Turqi!

Sipas informacionit në faqen e internetit të Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), një tërmet me madhësi 6.6 u regjistrua në 14:51 në Detin Egje, 17 kilometra larg rrethit Seferihisar të Izmirit.

U përcaktua që tërmeti ndodhi në një thellësi prej 16.54 kilometrash.

Të paktën 17 kanë humbur jetën deri më tani dhe 709 të tjerë janë plagosur.

Sipas deklaratës të AFAD, pas tërmetit që ndodhi në Izmir, kishte 170 tronditje të pasme, 21 prej të cilave ishin me madhësi mbi 4.

Sipas informacionit të marrë nga Qendra e Koordinimit të Fatkeqësive Shëndetësore (SAKOM), 17 qytetarë humbën jetën, 1 prej të cilëve ishte si rezultat i mbytjes dhe 709 qytetarë u plagosën.

Në deklaratë, u theksua se 2,799 personel kërkimi dhe shpëtimi, 20 qen kërkimi dhe shpëtimi dhe 350 automjete nga AFAD, JAK, OJQ-të dhe komunat ishin caktuar për të kryer aktivitete kërkimi dhe shpëtimi në 17 ndërtesa.

Është deklaruar se 79 personel, 70 vullnetarë, 17 automjete, 28 mijë e 593 materiale ushqimore dhe 5 kuzhina të lëvizshme dhe 5 kuzhina në terren që mund të shërbejnë 25 mijë e 500 njerëz u dërguan në rajon nga Gjysmëhëna e Kuqe Turke, dhe supa u shpërnda në 16 mijë njerëz./ I.M-Dritare.net