Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

The Guardian: Ja sa makina u bllokuan sot në Kakavijë!

The Guardian: Ja sa makina u bllokuan sot në Kakavijë!

Bllokimi i shqiptarëve në pikën kufitare të Kakavijës, ka bërë jehonë edhe në mediat botërore.

Prestigjozia “The Guardian” shkruan se rreth 4000 makina janë bllokuar në një linjë 20 kilometër.

“Mijëra shqiptarë formuan një radhë të madhe makinash në kufirin Grek sot ndërsa ata nxituan të rihyen në vend për të punuar, përpara rregullave të reja të virusit, tha policia.

Rreth 4,000 makina u bllokuan në një linjë 20 km (12 milje) në vendkalimin kufitar të Kakavijës në Shqipërinë e Jugut, në një varg makinash që po rritet duke qenë se Greqia njoftoi kërkesa më të ashpra në fillim të javës për të përmirësuar një rritje në infeksione, raporton AFP.

Ndryshimet erdhën ndërsa mijëra shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në Greqi, kryesisht në sektorin e bujqësisë, po përgatiteshin të ktheheshin pas pushimeve verore në shtëpi.

Sipas rregullave të reja të Athinës, ardhjet e përditshme nga Shqipëria do të ulen në 750 persona pas 16 gushtit.”-shkruan The Guardian./ I.M-Dritare.net